Kurkuma: najzdrowsza przyprawa świata

Kurkuma: najzdrowsza przyprawa świata

Kurkuma jest nie tylko smaczna, jest najważniejszym składnikiem innych przypraw np.curry, ale posiada szereg innych właściwości zdrowotnych. Kurkuma bardzo dobrze wpływa na trawienie, obniża wysoki poziom cholesterolu, posiada właściwości przeciwzapalne, detoksykujące jest silnym antyoksydantem, działa przeciwnowotworowo, skuteczna w leczeniu zapalenia stawów i cukrzycy, wykorzystywana jest również w profilaktyce choroby Alzhajmera. Kurkuma dostarcza organizmowi wiele niezbędnych do życia składników.

Kurkuma pochodzi z Indii, jest bardzo blisko spokrewniona z imbirem. Istnieje wiele odmian kurkumy, najpopularniejszą jest Curcuma longa, z której spożywa się korzeń. Zawarty w kurkumie polifenol jest w stanie regenerować komórki wątroby, działa przeciwzapalnie, obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortyzolu.

Kurkuma ma silne działanie, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Kurkuma zawiera również: beta- karoten, wapń, żelazo, cynk, niacynę, potas, błonnik i flawonoidy.

Kurkuma na oczyszczenie organizmu.

Korzeń kurkumy jest niezbędny w kuracjach detoksykacyjnych: ułatwia trawienie, zwiększa ilość enzymów wydalanych przez pankreas, co eliminuje objawy dyspeptyczne, głównie nudności i wzdęcia, jego częste stosowanie zapobiega rozwojowi zapalenia błony śluzowej żołądka. Właściwości detoksykujące kurkumy nie występują tylko w żołądku i przewodzie pokarmowym, ale również stymulują wytwarzanie enzymów w pęcherzyku żółciowym. Kurkuma chroni wątrobę przed toksycznymi substancjami, które dostają się do organizmu wraz z pożywieniem.

Skuteczna w walce z rakiem

Zdolność kurkumy w zwalczaniu nowotworów potwierdziło wiele badań, w szczególności w związku ze złośliwym nowotworem dwunastnicy, jelita grubego, odbytnicy i piersi oraz przerzutami. Na podstawie wielu doświadczeń, potwierdzono, że najlepsze efekty antynowotworowe będą wówczas, gdy kurkuma będzie spożywana wraz z produktami zawierającymi omega-3 kwasy tłuszczowe.

Wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega zawałom.

Wpływa na poziom cholesterolu w krwi, podwyższając stężenie HDL- “dobrego” cholesterolu i jednocześnie zapobiega wchłanianiu LDL “złego” cholesterolu. Kurkuma dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiega stwardnieniu tętnic, ponieważ oddziałuje na poziom cholesterolu. Kurkuma chroniąc naczynia krwionośne, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia i zawałom serca.

Skutkuje również po ugotowaniu

Kurkuma nie reaguje na ciepło, co oznacza, że jakość i ilość substancji czynnych w trakcie gotowania nie ulega zmianie. Należy pamiętać, że czysta kurkuma jest słabo przyswajalna, więc aby zachowała cenne właściwości detoksykujące i antyoksydacyjne, powinna być spożywana z innymi dodatkami lub przyprawami np. szczypta czarnego pieprzu, imbiru i kilka kropli oliwy z oliwek. To ciekawe, że kurkuma ma w kwaśnym środowisku żółty kolor natomiast w środowisku zasadowym, zmienia się na kolor czerwony.

Czy wiesz, że?

Kurkuma dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zapobiega powstawaniu szkodliwych płytek beta-amyloidowych i w ten sposób jest w stanie zapobiec chorobie Alzheimera.

Jaka jest przyczyna candidy? Dlaczego jest zakłócona równowaga mikroflory bakteryjnej w jelitach? 1

Candida albicans to gatunek grzyba zaliczany do rzędu drożdżaków, który żyje w przewodzie pokarmowym człowieka, składając się na florę fizjologiczną jelita, odgrywa znaczną rolę w procesie trawiennym. Drożdżaki Candida nie zawsze są groźne dla naszego zdrowia. Niebezpiecznymi stają się w momencie osłabienia organizmu np. na skutek choroby, zażywania antybiotyków oraz niezdrowego ...
Czytaj dalej

Całkowite oczyszczenie jelit i program detoksykacji dla zachowania zdrowia i witalności 1

W dzisiejszych czasach oczyszczanie jelit nie jest niczym nowym. Na całym świecie już dawno znane są liczne metody naturalnego oczyszczania jelit. Na rynku jest rownież wiele preparatow przeznaczonych na to, aby oczyszczanie jelit było wykonane bez wykorzystania toksycznych środków chemicznych.   Oczyszczanie jelit – informacje Istnieją produkty,które wcale nie są dobre, ale obiecują...
Czytaj dalej