Letnia detoksykacja: z warzywami i owocami

W celu zachowania zdrowia zalecana jest detoksykacja przeprowadzana dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Jednak nie jest to zawsze wykonalne, dlatego właśnie szczególne znaczenia ma letnia detoksykacja. W tym czasie są łatwo dostępne potrzebne do przeprowadzenia kuracji detoksykujące i oczyszczające jelita warzywa oraz owoce.

Letnia detoksykacja: z warzywami i owocami

Bez względu na to jak zdrowo żyjemy, nasz organizm od czasu do czasu potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby w pełni pozbyć się nagromadzonych złogów i substancji toksycznych. Jeśli faktycznie staramy się przestrzegać zdrowego trybu życia i codziennie uprawiamy sport, wystarczy przeprowadzić od czasu do czasu detoksykację i oczyszczanie jelit trwające przez krótki okres czasu, które możemy przeprowadzić poprzez spożywanie zwiększonej ilości warzyw lub owoców.

Jeśli już odczuwamy objawy spowodowane przez nagromadzenie toksyn i innych szkodliwych substancji, potrzebujemy dłuższej kuracji detoksykującej. W obu przypadkach dobrym wyborem jest letnia detoksykacja, która jest udana głównie dlatego, że w tym czasie są łatwo dostępne świeże, detoksykujące i oczyszczające jelita rośliny. Ponadto, są one bogate w witaminy, substancje mineralne i inne dobroczynne składniki, tak więc możemy być pewni, że w czasie letniej detoksykacji nasz organizm uzyska wszystkie niezbędne substancje odżywcze potrzebne do jego zrównoważonego funkcjonowania.

Tak samo jak gruntowne porządki

Letnia detoksykacja wykonana poprzez oczyszczanie jelit najlepiej może być porównana do gruntownych porządków: Istotą jest to, że błonnik warzyw i owoców dosłownie wymyje odłożone toksyny z jelita grubego, równocześnie wchłaniając w siebie trucizny. Dobrą rolę odgrywają substancje czynne antyutleniaczy (niektóre witaminy, polifenole, karotenoidy, kwasy tłuszczowe, substancje mineralne), które równoważą oraz likwidują niepożądane procesy fizjologiczne wywołane przez toksyny, pomagają w oczyszczaniu wątroby i narządów wydalania.

Ale dlaczego trzeba przeprowadzać detoksykację?

Wiele osób w ten sposób załatwia kwestię detoksykacji i oczyszczania jelit, że organizm i tak wykonuje te procesy. To prawda! Równocześnie jednak nie wolno zapominać, że po pewnym czasie nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio przetwarzać potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce, cukier, węglowodany i dodatki. Dlatego w jelicie grubym zbierają się produkty rozpadu wynikające z niedostatecznego trawienia i szkodliwe substancje pochodzące z żywności, które ponadto poprzez ścianki jelita trafiają również do krwiobiegu. Po części jest to powodem utraty płaskiego brzucha, bowiem na końcu skomplikowanych procesów chemicznych nasze ciało zamyka toksyny (oraz powstałe z nich substancje) w wałeczkach tłuszczu. Przy pomocy detoksykacji i oczyszczania jelit właśnie dlatego możemy stracić na wadze, a co więcej nasz brzuch będzie bardziej płaski.

Detoksykujące warzywa i owoce

Tak jak przeważnie w przypadku kuracji oczyszczającej, letnia detoksykacja może być przeprowadzona w różny sposób. Najprostsze zadania mamy wtedy, jeśli nie mamy dolegliwości – najczęstsze są bóle brzucha, chroniczne zatwardzenie i/lub biegunka, regularne wzdęcia, powracające bóle głowy, rozmnażanie się pasożytów, zmęczenie i zaburzenia snu – w tym przypadku letnia detoksykacja służy prewencyjnie. W takim okresie przeważnie wystarczy jeśli pomijając niezdrowe pokarmy przez 7-10 dni spożywamy w większej ilości detoksykujące, świeże owoce i warzywa. Wtedy również może pomóc letnia detoksykacja, jeśli już pojawiły się objawy: wtedy natomiast koniecznie należy stosować w formie kuracji i warto również wykorzystać pomoc suplementów diety dobrej jakości.

Najlepsze surowce do letniej detoksykacji to ciemnoczerwone owoce oraz warzywa o żółtych i zielonych liściach:

·         Kapusta: nadzwyczaj duża zawartość witamin i antyutleniaczy, a poza nimi jest również bogata w błonnik. Kapusta skutecznie alkalizuje, zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi, jest doskonałym składnikiem letniej detoksykacji, bowiem od czerwca aż do końca września jest świeża. Kapuśniak, sok z kapusty, turmiks z kapusty, zarówno surowa jak i kiszona kapusta zwiększa skuteczność detoksykacji i oczyszczania jelit.

·         Burak: przez całe lato jest do naszej dyspozycji, możemy spożywać na surowo, wyciśnięte lub w sałacie. Ma wspaniałe działanie alkalizujące i oczyszczające jelita, letnia detoksykacja z burakami w znacznym stopniu przyczynia się do zdrowia serca i oczu.

·         Marchew: obfituje w antyutleniacze, chroni oczy oraz ma wspaniałe działanie oczyszczające jelita i detoksykujące. Marchew jako superżywność – szczególnie na surowo i wyciśnięta – jest niezastąpionym składnikiem letniej detoksykacji.

·         Pomidory: ogólnie wiadomo, że pomidory to jedne z najzdrowszych warzywo-owoców. Prawdziwa bomba witaminowa, poprawia funkcjonowanie wątroby, stymuluje działanie jelit, jest wspaniałym antyutleniaczem i wzmacnia układ odpornościowy, spośród różnorodnych właściwości dobroczynnych jest detoksykacja i oczyszczanie jelit. W znacznej ilości zawiera aminokwasy L-karnitynę, która jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych spalaczy tłuszczu, tak więc pomidory w trakcie letniej detoksykacji pozwalają pozbyć się również wałeczków tłuszczu..

·         Ogórek: jedno z najlepszych warzyw oczyszczających jelita, prawie przemywa system jelitowy. W 95 procentach to woda i właśnie dlatego prawie nie zawiera kalorii. Chroni nerki, pomaga zapobiec przed stanami zapalnymi, jest silnym alkalizatorem i detoksykantem, jego enzymy przywracają odpowiednie trawienie i funkcjonowanie wątroby. W trakcie letniej detoksykacji spożywamy na surowo, wraz ze skórą, ponieważ w ten sposób faktycznie dobroczynnie działa.

·         Jagoda: detoksykujące antyutleniacze skutecznie oczyszczają wątrobę, poprawiają funkcje wątroby.Ma skuteczne działanie bakteriobójcze, pomaga poprawić trawienie, przyczynia się do zdrowia oczu i skóry. W trakcie letniej detoksykacji możemy również dobrze wykorzystać ich błonnik, dzięki intensywnym właściwościom spalającym tłuszcz w trakcie letniej detoksykacji osiągnięcie płaskiego brzucha również przybliży się o krok.

·         Malina: oczyszcza krew i wątrobę z toksyn, czyści jelito grube, posiada silne właściwości antyutleniające. Ponieważ reguluje poziom cukru we krwi, powoduje uczucie sytości i pomaga w rozpadzie tłuszczy, w znacznym stopniu wspomaga również odchudzanie.

·         Jabłko: intensywne działanie detoksykacyjne i oczyszczające jelita zawdzięcza znajdującej się w nim pektynie (głównie w skórce). Pektyna to błonnik rozpuszczający się w wodzie, który przechodząc przez jelito grube przekształcają się w substancję galaretowatą, która wchłania w siebie produkty rozpadu i inne toksyny. Kolejną zaletą letniej detoksykacji przeprowadzanej z jabłkiem jest to, że likwiduje zatwardzenie, poprawia przemianę materii, zmniejsza poziom cukru we krwi i cholesterolu, przywraca równowagę flory jelitowej.

·         Ananas: łagodzi stany zapalne, pomaga zlikwidować cellulit, obfituje w kwas foliowy i witaminę C, przyspiesza trawienie. Działaniu tego ostatniego i błonnika zawdzięcza właściwości oczyszczające jelita oraz działanie detoksykujące. Jeśli do letniej detoksykacji używamy również ananasa, możemy być jeszcze pewniejsi w utracie wagi: bowiem bromelina znajdująca się w owocu znacznie poprawia trawienie i jest równocześnie enzymem spalającym tłuszcz.

Czy wiesz, że?

Bardzo ważne, aby w czasie letniej detoksykacji zwiększyć spożywanie płynów na dzienne 2,5-3 litry. Najlepiej jeśli pijemy czystą wodę (ewentualnie wodę mineralną niegazowaną).

Przypisy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26026145

http://www.ncbi.nlmhttp://www.vitalitas-magazin.hu/belgyogyaszat/hasmenes-ellen-probiotikumok.nih.gov/pubmed/17405687

http://www.livestrong.com/article/247378-the-best-fruits-vegetables-for-cleansing/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25522674

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499388/

Przepisy na letnie potrawy: cukinia i sałatka z kurczaka 150

W upale nikt nie lubi gotować, stać długo nad gorącą kuchenką. Podczas upału tracimy również apetyt, dlatego często dostarczamy swojemu organizmowi mniej substancji odżywczych. Dlatego wybór poniższych smacznych i zdrowych potraw jednogarnkowch, które można łatwo i szybko przygotować z sezonowych warzyw, jest trafiony. Co prawda podczas letnich upałów często nie mamy ochoty na jedzenie, nie w...
Czytaj dalej

Letnia dieta: fit i zdrowie 8

W upały nie tylko nasza skóra wymaga lżejszej odzieży, ale nasze narządy wewnętrzne również cierpią z powodu wysokiej temperatury. Właśnie dlatego w okresie letnim warto zmienić swoje zwyczaje żywieniowe, weźmy pod uwagę, że z powodu intensywnego pocenia nasz organizm potrzebuje więcej wody, witamin i substancji mineralnych. W letnie miesiące upał – szczególnie jeśli łączy się z dużą wilgotno...
Czytaj dalej

W walce z bólem gardła zdajmy się na naturę 1

Chociaż ból gardła pojawia się raczej zimą, tak naprawdę może dać się nam we znaki o każdej porze roku. Zazwyczaj stoi za nim infekcja bakteryjna lub wirusowa, może być jednak wiele innych powodów. Na ból gardła – bez względu na jego przyczyny – dobrze robią najzwyczajniejsze warzywa, owoce i zioła. Ból gardła to nieprzyjemna choroba, spowodowana najczęściej działaniem bakterii lub wirusa, kt...
Czytaj dalej