Aminokwas poprawiający nastrój – Tryptofan dobry także na stre

Tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, który nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka. Odgrywa ważną rolę w produkcji dwóch hormonów: melatoniny i serotoniny, dlatego ma wpływ na nasz nastrój oraz przebieg reakcji stresowej w naszym organiźmie.

Aminokwas poprawiający nastrój – Tryptofan dobry także na stre

W 1967 roku odkryto, że aminokwas egzogenny tryptofan ma pozytywny wpływ na sen, jednak dokładnego mechanizmu tego działania nie poznano do dziś. Przemiany tryptofanu są źródłem istotnych związków w centralnym układzie nerwowym, m.in. seratoniny – neuroprzekaźnika. Seratonina reguluje sen i nastrój człowieka: ostatnio suplementuje się nią osoby cierpiące na zaburzenia snu, depres i napady paniki. W minionych latach uczeni coraz poważniej przyglądają się wpływowi tryptofanu na organizm człowieka i dochodzą do wniosku, że tryptofan może pomóc chorym, cierpiącym na choroby mentalne. Tryptofan może być więc stosowany w przypadkach napadów paniki, depresji, jak również w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bezsenności. Niektóre antydepresanty wywierają bowiem działanie właśnie stymulowaniem w mózgu produkcji sterotoniny i hamowaniem wychwytu zwrotnego. Tryptofan jest równie niezbędny w biosyntezie melatoniny. Melatonina to hormon odpowiedzialny za senność i regulację rytmu dobowego. Zauważono, że podawanie tryptofanu pomaga w walce z zaburzeniami snu, stresem, reguluje apetyt i poprawia nastrój. Niski poziom tryptofanu we krwi kojarzony jest również z nadpobudliwością psychoruchową i stanami lękowymi.

Dobroczynne działanie

Tryptofan to skuteczna pomoc w przypadku zaburzeń snu: pomaga zasnąć, łagodzi stany lękowe i napięcie nerwowe, a jego sporą zaletą jest to, że działa inaczej niż antydepresanty.

Źródła tryptofanu:

Produkty bogate w tryptofan to przede wszystkim czekolada, płatki owsiane, daktyle suszone, mleko, joghurt, twaróg, czerwone mięso, jajka, ryby, drób, ziarno sezamowe, pestki słonecznika i dyni oraz w orzeszki ziemne.  

Zastosowanie

Zaleca się spożywanie 1000-3000 mg tryptofanu na czczo, rozłożone na cały dzień. Zaleca się również równoległe – ściślej zaś: rano w czasie jedzenia – zażywanie witaminy B Complex, co przedłuża działanie tryptofanu.

Co mówi nauka?

Amerykańskie badania naukowe, opublikowane w magazynie Life Extension Magazine – które przeprowadzone zostały na osobach, oceniających siebie jako zrzędliwych i kłótliwych – wykazały, że dzienna dawka tryptofanu (3x1000mg) wpłynęła u tych osób na poprawę nastroju, przyczyniając się do ich sympatyczniejszego zachowania.

Czy wiesz, że…

tabletki tryptofanu najlepiej wchłaniają się, kiedy dostarcza się je organizmowi razem z węglowodanami, na przykład z sokiem owocowym. Na ogół – dla lepszego wchłaniania i większego efektu – zaleca się przyjmowanie tabletek tryptofanu na czczo, pomiędzy posiłkami, w towarzystwie węglowodanu.