Żywność przeciw zapaleniom | Co powinniśmy spożywać przeciw zapaleniom

Zapalenie jest ważną częścią funkcji ochronnych organizmu, powstaje przeważnie przez infekcję, bakterię, poparzenie, nieodpowiednie funkcjonowanie organizmu, czy uszkodzenie fizyczne. Zapalenie samo w sobie nie jest chorobą, zapalenie to objawa, oznacza proces powrotu do zdrowia. Powoduje problemy, jeżeli trwa zbyt długo (chroniczne), jest zbyt intensywne, lub jest wynikiem tego, że organizm zwraca się przeciw sobie (np. autoimmunologiczne zapalenie stawów). W takich przypadkach należy jak najszybciej wyleczyć zapalenie, w tym mogą być pomocne pewne produkty żywnościowe. Nie zapomnijmy: zapalenia mogą być bezpośrednio powiązane z chorobami serca i naczyń krwionośnych, cukrzycą, rakiem oraz otyłością.

Żywność przeciw zapaleniom | Co powinniśmy spożywać przeciw zapaleniom

Odpowiednie i urozmaicone odżywianie jest jedną z najlepszych metod  zapobiegania i leczenia zapalenia. Zapalenie powstające w organizmie jest naturalną reakcją układu odpornościowego na zewnętrzne bodźce chorobotwórcze, niezależnie czy są one pochodzenia fizycznego, chemicznego czy biologicznego. Celem zapalenia jest zatrzymanie powstania szkody w komórce i zablokowanie jego przyczyny. Jeżeli w naszym organizmie czy zewnętrznej warstwie naskórka zauważymy zapalenie, które jest obecne od dłuższego czasu, nie musimy od razu sięgać po drogie preparaty syntetyczne, które często mają nieprzyjemne skutki uboczne: natura oferuje wiele łatwo dostępnych i skutecznych środków przeciwzapalnych, których znaczna część może pełnić ważną rolę również w profilaktyce. Niezależnie od tego, czy te rośliny stosujemy zewnętrznie czy wewnętrznie, pozytywne działanie pojawi się w krótkim czasie i bez skutków ubocznych.

Warzywa z zielonymi liśćmi

Skutecznie łagodzi zapalenia witamina E, którą warto spożywać w jej naturalnej postaci. Spożywajmy jak najwięcej warzyw o liściach ciemnozielonych – jak kapusta, brukselka, jarmuż, szczaw, szpinak i rukola – ponieważ w dużych ilościach zawierają witaminę E. Dzięki swoim substancjom mineralnym alkalizują organizm, zmniejszają zakwaszenie doprowadzające do powstania zapaleń. Szczypiorek jest szczególnie zalecany przeciw zapaleniom stawów, a bogaty w witaminę C jarmuż – witamina C jako przeciwutleniacz wiąże szkodliwe wolne rodniki powodujące zapalenia – oraz szparagi bogate w witaminę A, są skuteczne przeciw wielu rodzajom zapaleń. Na podstawie artykułu opublikowanego w czasopiśmie specjalistycznym Preventive Nutrition and Food Science, brokuły dzięki właściwościom antyoksydacyjnym są wyjątkowo skutecznym środkiem przeciwzapalnym. Nie zapomnijmy, że warzywa o ciemnozielonych liściach najczęściej są bogatsze w substancje odżywcze, niż rośliny o jaśniejszych liściach.

Ostra jak papryka

Obok warzyw o ciemnozielonych liściach, kolorowe warzywa zawierające dużą ilość substancji o działaniu antyoksydacyjnym, wśród nich witaminy też są świetnymi środkami przeciwzapalnymi. Szczególnie zalecana jest ostra papryka bogata w kapsaicynę (np. papryczki chili), pomaga w leczeniu zapalenia gardła, jako dodatek do kremów bezpośrednio łagodzi objawy zapalenia stawów. Nie u każdego mają dobroczynne działania, ponieważ może się zdarzyć – co prawda bardzo rzadko – że wzmacniają objawy związane z zapaleniem stawów, jej działanie warto wypróbować najpierw w mniejszej ilości. Kapsaicyna jest w dodatku silnym przeciwutleniaczem i substancją detoksykującą, dlatego łagodzi też wewnętrzne zapalenia, może być też skuteczna przeciw rakowi. Działania przeciwzapalne papryki jagodowej pochodzącej z Ameryki-Południowej (rodzaj papryki chili) potwierdzają wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie specjalistycznym Pharmacy and pharmacology. Uwaga: w przypadku zapalenia trzustki spożywanie ostrej papryki jest zabronione.

Pomidory i oliwa z oliwek

Pomidory też mogą pomóc, udowodniono, że likopina zawarta w pomidorach łagodzi zapalenia w całym organizmie. Ciekawostką jest, że pomidory gotowane zawierają jeszcze więcej likopiny, niż surowe, dlatego sos pomidorowy  jako dodatek też ma dobroczynne działania.

W krajach śródziemnomorskich znacznie niższa jest liczba chorób serca i naczyń krwionośnych powiązanych z zapaleniami, do czego w dużej mierze przyczynia się dieta bogata w pomidory i oliwę z oliwek. Oliwa z oliwek zawiera dużej ilości oleocanthalu, który ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, blokuje działanie enzymów zapaleniotwórczych. Ta substancja jest odpowiedzialna za lekko szczypiący smak oliwy z oliwek: im bardziej „szczypie” w gardło, tym większa jest zawartość oleocanthalu.

Pomocne przyprawy

W Indiach od tysiącleci stosują imbir przeciw zapaleniom. Kempferol, czyli przeciwutleniacz łagododzący zapalenia, zawarty w imbirze blokuje enzymy o nazwie cyklooksygenaza-2 (COx-2) oraz lipooksenygazę: te enzymy biorą aktywny udział w powstaniu zapaleń. Imbir jest skuteczny głównie w zapobieganiu powstaniu zapaleń reumatycznych. W profilaktyce i leczeniu zapaleń reumatycznych i innych może nam też pomóc cynamon: dzięki zawartości aldehydu cynamonowego jest silnym środkiem przeciwzapalnym i dezynfekującym, jest świetnym środkiem przeciw wypryskom. Kurkumina zawarta w kurkumie też ma właściwości przeciwzapalne, dzięki niej można całkiem wyeliminować preparaty na bazie kortyzonu, w dodatku nie posiada skutków ubocznych , dlatego możemy stosować w przypadku choroby IBS oraz wrzodów żołądka.

Ananas nie tylko do odchudzania

Głównym składnikiem ananasa jest bromelina, która posiada nie tylko właściwości odchudzające, ale również przeciwzapalne. Enzymy bromeliny nie mają znanych skutków ubocznych, oprócz blokowaniu zapaleń, wspomaga krążenie, rozpuszcza płytki powodujące zakrzepy krwi, chroni żołądek oraz pomaga usunąć płyny obecne w organizmie, nagromadzone z powodu zapaleń.

Co twierdzą naukowcy?

Naukowcy http://www.vitalitas-magazin.hu/belgyogyaszat/sziv-es-errendszeri-betegsegekyvNorthumbria University przez pięć dni przed zawodami i dwa dni po nich podawali sok z wiśni oraz placebo dwudziestu biegaczom maratończykom. Byli ciekawi, jak wpływają wiśnie na powstanie oraz zapobieganie zakwasów, zapaleń i stresu oksydacyjnego. Udało im się udowodnić, że sok z wiśni łagodzi zapalenia i pomaga w przywróceniu odpowiedniego działania mięśni. O badaniach można przeczytać w czasopiśmie naukowym Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports.

Czy wiesz?

Procesy zapalne przebiegające w organizmie znacznie zwiększają ryzyko powstania udaru mózgu i zawału serca.

Co to jest migrena? 2

Na regularne bóle głowy cierpi około 20% osób. O ile częstotliwość bólu głowy wzrasta oraz jego charakter i nasilenie zmienia się, w każdym przypadku trzeba zbadać u lekarza jakie są tego powody. Migrena w większości przypadków to pojawiający się z jednej strony, mocno pulsujący ból głowy. Najczęściej pojawia się gwałtownie i często w pojawieniu się migreny odgrywają rolę takie zewnętrzne cz...
Czytaj dalej

Nietolerancja laktozy | Przyczyny| Objawy | Hipolaktazja 1

Jeśli po spożyciu mleka i produktów mlecznych odczuwasz nieprzyjemne objawy, to najprawdopodobniej stoi za tym nietolerancja laktozy (hipolaktazja). Znajomość objawów, występujących na skutek niedoboru laktazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy, ważna jest dlatego, żeby jak najprędzej im zaradzić. Nietolerancja laktozy (inaczej: hipolaktazja) jest niemal plagą naszych czasów, dotyk...
Czytaj dalej

Dieta 90-dniowa| Jak działa? 1

Wypróbowałeś już różne kuracje odchudzające, ale żadna z nich nie okazała się tą prawdziwą? Dieta 90-dniowa raz na zawsze może rozwiązać problemy z nadwagą, w dodatku poprawi Twój stan zdrowia. Sekret tkwi w diecie zrównoważonej i bogatej w dobroczynne środki odżywcze oraz w dużej ilości błonnika roślinnego zawartego w smacznych warzywach i owocach. I jeszcze coś: nie ma głodowania, nie ma dań bez...
Czytaj dalej