Właściwości płatków owsianych: chronią serce, poprawiają trawienie

Płatki owsiane wyrabiane są z dokładnie przebranych, całych ziaren zboża wysokiego gatunku, które kierowane są do obróbki w zakładzie młynarskim, następnie parowane i zgniatane przez walce stalowe do postaci płatków. Zawierają wszystkie substancje, obecne w ziarnach owsa i ważne z punktu widzenia dietetyki. Jedną z licznych korzystnych właściwości płatków owsianych jest to, że składający się na nie błonnik pokarmowy dobroczynnie wpływa na trawienie.

Właściwości płatków owsianych: chronią serce, poprawiają trawienie

Owies (Avena L.) należy do rodziny wiechlinowatych, obejmującej około 50 gatunków, z których na Węgrzech występuje ponad tuzin. Wyprodukowane z owsa płatki zawierają wszystkie pożyteczne składniki tej rośliny: białka, witaminy i sole mineralne (witaminę B, cynk, magnez, wapń, żelazo, fosfor i miedź).  Dzięki bogactwu błonnika pokarmowego doskonale oczyszczają jelita i wywierają pozytywny wpływ na trawienie. Spowalniają procesy trawienne, prowadząc tym stopniowo do podniesienia poziomu cukru we krwi, co zawdzięczają zawartości rozpuszczalnego błonnika. Za sprawą obecności beta-glukanu obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi, poprawiają zdrowie serca. Płatki owsiane przyczyniają się do zachowania elastyczności arterii, a studium N. Reyna-Villasmila, opublikowane w magazynie American Journal of Therapeutics, dowodzi, że w przypadku osób z nadwagą owies pomaga w odchudzaniu, regulując jednocześnie poziom cholesterolu, dzięki czemu znacznie ogranicza ryzyko chorób naczyń wieńcowych.

Usuwa zmęczenie, pielęgnuje suchą skórę

Płatki owsiane znane są również z uspokajającego działania, ponieważ zawiera kwas pantotenowy, a obecna w nich witamina B1 i B6 pozytywnie wpływa na psychikę i usuwa przewlekłe zmęczenie. Owies jest też świetnym środkiem na problemy skórne: płatkami możemy pielęgnować suchą skórę i leczyć egzemę. Obniża poziom cholesterolu, osłania żołądek i śluzówkę jelit, pozwala uniknąć leniwej perystaltyki jelit.

Z płatków wyrabia się też mąkę

Mąka z płatków owsianych to produkt, uzyskiwany przez przemiał płatków owsianych, a następnie frakcjonowany, dzięki czemu mąka zawiera wszelkie istotne biologicznie składniki surowca. Doskonale nadaje się do sosów, zagęszczania zup, panierowania!

Ile ich potrzeba?

Już spożywaniem 10 dkg płatków owsianych dziennie przyczyniamy się do zachowania dobrego zdrowia, jest to bowiem ilość wystarczająca, żeby zaspokoić jedną trzecią dziennego zapotrzebowania organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe. To zaś przyczynia się do zapobiegania chorobom naczyniowo-sercowym.

Pełen jadłospis z wykorzystaniem płatków owsianych tutaj!

4 przepisy z użyciem płatków | Przygotujmy zdrowe potrawy 53

Źle trawisz, masz problemy z cukrem czy wysokim poziomem cholesterolu? Płatki owsiane, a raczej potrawy z nich przygotowane, pomogą Ci złagodzić objawy. Oto kilka przepisów z użyciem płatków owsianych, które pozwolą Ci szybko i sprawnie przygotować w domu zdrowe potrawy. Płatki owsiane to jeden z najwdzięczniejszych surowców, ponieważ ze względu na konsystencję i neutralny smak, możemy je dod...
Czytaj dalej

Dieta | 8 propozycji na schudnięcie 1

Wiele osób często się odchudza, ale kilogramy zawsze wracają. Jak odchudzają się te osoby, których dieta zakończyła się powodzeniem? 1. Drastyczna dieta przeważnie nie przynosi długotrwałego rezultatu. Przeważnie można utrzymać utratę jednego kilograma tygodniowo, a szybsza utrata wagi niekoniecznie jest zdrowa. 2. Ważne, aby nie tracić mięśni,  ale naddatek tłuszczu. Możemy to osiągn...
Czytaj dalej

Tryptofan | Aminokwas odpowiedzialny za nastrój 1

Tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, który nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka. Odgrywa ważną rolę w produkcji dwóch hormonów: melatoniny i serotoniny, dlatego ma wpływ na nasz nastrój oraz przebieg reakcji stresowej w naszym organiźmie. W 1967 roku odkryto, że aminokwas egzogenny tryptofan ma pozytywny wpływ na sen, jednak dokładnego mechanizmu tego działania nie pozna...
Czytaj dalej