Kwas foliowy przeciwko udarowi mózgu | Można zapobiec również przed zawałem

Naukowcom udało się znaleźć dowód na to, że u osób cierpiących na wysokie ciśnienie krwi kwas foliowy zmniejsza ryzyko udaru oraz ataku serca. Prewencja wtedy jest najskuteczniejsza, kiedy kwas foliowy jest stosowany wraz z tradycyjnymi środkami zmniejszającymi ciśnienie krwi.

Kwas foliowy przeciwko udarowi mózgu | Można zapobiec również przed zawałem

Zgodnie z wynikami badań z University First Hospital w Pekinie przyjmowanie kwasu foliowego (witamina B9) należącego do witamin B – wraz z innymi preparatami leczniczymi zażywanymi na wysokie ciśnienie – w wyniku zmian układu krwionośnego (naczyniowego) znacznie zmniejsza ryzyko powstawania chorób, w tym udaru. W obecnej chwili stroke (udar mózgu) jest drugim na świecie – w Chinach najczęstszym – powodem zgonu. Obok jak najwcześniejszego rozpoznania, nadzwyczaj ważna jest prewencja, bowiem udar w osiemdziesięciu procentach przypadków już przy pierwszej okazji prowadzi do zgonu.

Obiecujące wyniki badań

Dobroczynne właściwości kwasu foliowego są badane już od dawna, ale naukowcy do dzisiaj nie umieli dokładnie określić, jaką rolę może odgrywać w przypadku zachorowań układu krążenia. To zmieniła grupa badaczy z University First Hospital w Pekinie, która znalazła dowód na to, że działanie zapobiegające przed udarem przepisanych, tradycyjnych leków na wysokie ciśnienie krwi  zwielokrotnia się, jeśli terapia jest uzupełniona kwasem foliowym.  Opracowanie pojawiło się w czasopiśmie fachowym  Journal of the American Medical Association (JAMA).

Pod kierownictwem Dr Yong Huo w czasie badania ocenione zostały wyniki prawie 20 700 pacjentów cierpiących na wysokie ciśnienie krwi, ale takich, którzy nie przeszli jeszcze udaru, ani ataku serca. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: członkowie pierwszej grupy zażywali wyłącznie tradycyjne leki na wysokie ciśnienie, druga grupa oprócz leków codziennie otrzymywała również kwas foliowy. Badania trwały prawie cztery i pół roku, w tym czasie 3,4 procenta pacjentów leczonych tradycyjnymi lekami przeżyło udar lub wylew, natomiast w drugiej grupie ta proporcja wynosiła 2,7 procenta. Wszystko to oznacza, że jednoczesne stosowanie leków na wysokie ciśnienie i kwasu foliowego zmniejszyło absolutne ryzyko udaru i wylewu o 0,7 procenta i o 21 procent ryzyko względne. Ponadto kuracja kwasem foliowym zmniejszyła również ryzyko udaru niedokrwiennego (ischemicznego) i ataku serca. Lekarze z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie, Meir Stampfer i Walter Willett, śledząc z uwagą badanie doszli do wniosku, że spożywanie kwasu foliowego może być również skuteczne w przypadku normalnego ciśnienia krwi.

Chroni również płód

Kwas foliowy to rozpuszczalna w wodzie witamina, nasz organizm nie przechowuje jej – naddatek wydalany jest wraz z moczem – dlatego bardzo ważne jest jej codzienne uzupełnianie. Posiada liczne pozytywne skutki fizjologiczne, pomyślmy tylko o jego roli odgrywanej w zapobieganiu powstania o nieprawidłowości płodu w czasie ciąży –na przykład rozszczepu kręgosłupa.

Dieta i suplementy diety

Chociaż dzięki prawidłowemu odżywianiu – dzięki owocom, a głównie warzywom o zielonych liściach, orzechom, fasoli – codziennie możemy dostarczyć organizmowi potrzebną ilość kwasu foliowego, ciężko jest utrzymywać dietę bogatą w kwas foliowy, aby nie była ona na szkodę przyjmowania pozostałych witamin. Właśnie dlatego, zgodnie z propozycją amerykańskich naukowców warto jest spożywać również suplementy diety zawierające kwas foliowy.

 

Warzywa i owoce: 10 porcji dziennie to sposób na długowieczność 5

Spożywanie dziesięciu porcji warzyw i owoców dziennie znacznie redukuje ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka, czyli przedwczesnego zgonu – piszą naukowcy z Imperial College w Londynie. Z opracowanego przez nich studium wynika, że najlepsze efekty osiągniemy spożywając za każdym razem 80 gramów warzyw i owoców. Eksperci już od dawna zalecają spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie...
Czytaj dalej

Nadciśnienie: objawy | Nadciśnienie: przyczyny 1

Nadciśnienie tętnicze (hipertonia) samo w sobie jeszcze nie jest chorobą, to tylko czynnik ryzyka, podnoszący prawdopodobieństwo zachorowań sercowo-naczyniowych. Dlatego znajomość symptomów nadciśnienia może uratować życie, w ten sposób bowiem łatwiej uniknąć powikłań. Angina pectoris – jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca – zawał mięśnia sercowego, udar mózgu: to tylko kilka chorób z...
Czytaj dalej

Super warzywa: zdrowie na wyciągnięcie ręki 1

Można właściwie stwierdzić, że wszystkie nadające się do spożycia warzywa zawierają substancje pożyteczne dla organizmu człowieka. Na miano super warzywa zasługują jednak te, które te pożyteczne substancje zawierają w wyjątkowo dużej ilości i różnorodności. Powinniśmy włączyć do naszej diety jak najwięcej super warzyw, w ten sposób bowiem mamy więcej szans, żeby uniknąć chorób i przywrócić nadszar...
Czytaj dalej