Powody zapalenia oskrzeli i leczenie: bronchit należy traktować poważnie

Zapalenie oskrzeli (bronchit) jest zapaleniem błony śluzowej oskrzeli, które może być ostre lub przewlekłe, może być spowodowane przez wirus lub bakterie, rzadziej przez wdychanie substancji alergennej lub irytującej. Właśnie dlatego, do skutecznego leczenia choroby należy znać dokładny powód zapalenia oskrzeli.

Powody zapalenia oskrzeli i leczenie: bronchit należy traktować poważnie

Na infekcje dróg oddechowych jesteśmy podatni szczególnie zimą, ponieważ z powodu wszechobecnego ogrzewania – w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, itp. - spotykamy zamknięte okna i drzwi, a ciepłe powietrze przyczynia się do rozwoju zarazków. W dodatku wysusza błony śluzowe dróg oddechowych, co również przyczynia się do powstania chorób dróg oddechowych, między innymi bardzo nieprzyjemnego i niebezpiecznego zapalenia oskrzeli (bronchit).

Choroba ostra czy przewlekła

  • Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej jest powikłaniem po banalnym przeziębieniu, katarze czy grypie. Najczęściej zaczyna się od mocnego, ostrego, palącego bólu klatki piersiowej, pojawiającej się na wysokości mostka. Po kilku dniach pojawia się szczekający, suchy kaszel, po krótkim czasie na skutek zapalonych oskrzeli rusza obfite wydzielanie śluzu. Chorobie często towarzyszy 3-5 dniowa gorączka, która zazwyczaj nie przekracza temperatury 38,5 °C, w wyniku zapalenia oddychanie staje się ciężkie, bolesne. Bronchit najczęściej powstaje z powodu wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie i grypę, ale w jej powstaniu pełnią rolę również pewne bakterie. Dalszym ryzykiem są czynniki środowiskowe, przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza (smog), dym tytoniowy, nieodpowiednie odżywianie i nieodpowiedni styl życia. Ostre zapalenie oskrzeli przeważnie trwa najwyżej dziesięć dni, z wyjątkiem, gdy powstają komplikację, dalsze infekcje.  
  • O przewlekłym zapaleniu oskrzeli mówimy wtedy, gdy choroba pojawia się co najmniej w dwóch kolejnych latach, lub w jednym roku trwa co najmniej 3 miesiące. Charakteryzuje się częstym atakiem kaszlu ze śluzem, pojawiającym się szczególnie rano, po obudzeniu. Przewlekłe zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane przez mocne palenie tytoniu, zimny, mokry klimat, zanieczyszczenie powietrza, czy częste wdychanie szkodliwych gazów.

Uwaga! Zapalenie oskrzeli powstałe z powodu obecności zarazków jest zakaźne.

Leczenie zapalenia oskrzeli

O sposobie leczenia decyduje, czy zapalenie oskrzeli jest ostre, czy przewlekłe. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli metoda leczenia koncentruje się na łagodzeniu objaw, czyli na ułatwieniu oddychania chorego. Najczęściej wystarczy kilka dni odpoczynku do złagodzenia kaszlu i rozpuszczenia śluzu. W aptece jest dostępnych wiele preparatów leczniczych do leczenia zapalenia oskrzeli, mogą też pomóc napary i herbaty ziołowe, w łagodzeniu objaw pomagają też olejki eteryczne, które można stosować w inhalatorze. Inna jest sytuacja, jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Ponieważ znaczna część chorych to mocni palacze, więc jako pierwszy krok powinni zrezygnować z tego złego zwyczaju. Pożyteczne są leki rozluźniające śluz, napary i herbaty, w cięższych przypadkach może zajść potrzeba stosowania leków rozszerzających oskrzela, przepisanych przez lekarza. W czasie zapalenia oskrzeli należy omijać produkty żywnościowe, które przyczyniają się do intensywniejszej produkcji śluzu i zapalenia: takimi są produkty mleczne, słodycze oraz ciężkie, panierowane dania. Spożywajmy jak najwięcej płynów – m.in. ciepłe zupy – ponieważ przyczyniają się do rozluźnienia śluzu i jego łatwiejszego wydalenia, dzięki temu przyspieszają leczenie bronchitu.

Mogą powstać powikłania

Skutecznie wyleczone zapalenie oskrzeli, w większości przypadków znika bez śladu. Jednak może się zdarzyć, że zapalenie oskrzeli przeniesie się na inne części układu oddechowego, co może spowodować zapalenie płuc: takie zagrożenie dotyczy głównie dzieci i osoby starsze, osoby cierpiące na problemy układu oddechowego oraz mocnych palaczy. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może mieć skutki uboczne jeszcze poważniejsze, ponieważ długotrwałe, powracające zapalenie pogrubia błonę śluzową oskrzeli, które stają się mniej elastyczne, co doprowadza do mniejszej pojemności płuc. Z czasem oskrzela zawężą się, zmniejszą się funkcje oddechowe, wykształci się przewlekła obstrukcyjna choroba dróg oddechowych, jakość życia popsuje się w znacznej mierze. Skutkiem zapalenia oskrzeli może być rozedma płuc, kiedy pomiędzy tkankami płuc pojawiają się drobne pęcherzyki pełne powietrza, przez co płuca tracą ze swej elastyczności.

Co twierdzą naukowcy?

Specjaliści z Lafayette Family Medicine Residency przeprowadzili badania na temat wpływu leczenia antybiotykami na zapalenie oskrzeli. Stwierdzili, że antybiotyki w sposób umiarkowany wpływają na leczenie bronchitu, jednocześnie tę zaletę osłabiają skutki uboczne pojawiające się podczas stosowania antybiotyków. Opracowanie badania zostało opublikowane w czasopiśmie specjalistycznym Cocrhane databes of systematic reviews.

Czy wiesz?

Zapalenie oskrzeli najczęściej pojawia się u palaczy oraz u osób mieszkających na terenach objętych smogiem.

Colitis ulcerosa | Objawy wrzodziejącego zapalenie jelita grubego 162

Colitis ulcerosa (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) to przewlekła choroba zapalna, pojawiająca się na odcinku odbytnicy i rozprzestrzeniająca się stamtąd w inne rejony jelita grubego. Leczenie może przebiegać pomyślnie, jeśli w porę rozpoznamy chorobę – w tym celu musimy jednak wiedzieć, jakie są jej objawy i przyczyny. Colitis ulcerosa (powszechnie znana jako wrzodziejące zapalenie jeli...
Czytaj dalej

Leczenie zapalenia dróg moczowych ziołami 56

Silny ból podbrzusza, częste parcie na mocz, mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu: oto najczęstsze objawy zapalenia dróg moczowych, które mogą być spowodowane dłuższym działaniem niskiej temperatury oraz bakterii. Do jego leczenia nie trzeba koniecznie brać lekarstw, objawy zapalenia dróg moczowych można skutecznie łagodzić wyciągami ziołowymi oraz herbatami ziołowymi. Jedna z najczęściej pojaw...
Czytaj dalej

Naturalne leczenie zapalenia ucha | Objawy zapalenia ucha 55

Leczenie zapalenia ucha środkowego nie koniecznie wymaga korzystania z leków. Istnieją również naturalne rozwiązania, które skutecznie i szybko łagodzą najczęściej spotykane objawy zapalenia ucha środkowego. Niezależnie od tego czy mowa jest o zapaleniu bakteryjnym lub wirusowym, zapalenie ucha w każdym przypadku jest bardzo nieprzyjemne i najczęściej choroba ta jest związana z dużym bólem. J...
Czytaj dalej