Wzdęcia

Wzdęcia

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak duże obciążenie dla układu pokarmowego stanowi jego codzienna praca? Ile pokarmu przez niego przechodzi w ciągu naszego życia? Policzmy razem. Wykazano, że mężczyzna ważący 70 kg i prowadzący aktywny tryb życia spożywa około 1,5 kg żywności dziennie. Tak więc w ciągu roku (1,5 x 365 = 548 kg) większość ludzi spożywa nieco powyżej 0,5 t rocznie, co stanowi 7 – 8 krotność masy jego ciała.

Przyjmując, że średnia długość życia człowieka to 70 lat, w rezultacie możemy stwierdzić, że przez ten okres spożyje i przetworzy więcej niż 38 t pokarmu! To rzeczywiście wyczyn godny podziwu.

Wielu z nas traktuje swój układ pokarmowy w tak nieoszczędny sposób, w jaki nigdy nie traktowałby żadnej maszyny lub samochodu. Wiemy, że zepsułyby się po pewnym czasie i przestałyby nam służyć. Dlatego nie bądźmy zdziwieni, gdy nagle zaczną nam uprzykrzać życie gazy, zgaga, wzdęcia brzucha, niestrawność, gazy i wzdęcia. To właśnie sygnały naszego układu pokarmowego świadczące o tym, że ma problemy.

Wymienione problemy z trawieniem mogą być spowodowane przez wiele czynników, jak na przykład zaburzone trawienie, brakujące enzymy trawienne, spowolniona praca naszego układu pokarmowego, pasożyty, jak równieżuchyłkowatość jelit, Zespół Jelita Drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS), zapalna choroba jelita grubego i cienkiego – choroba Leśniowskiego – Crohna, rak żołądka itp. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza.

Jednak my również możemy się przyczynić do poprawy. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie i podejmiemy właściwe działania, możemy się szybko wyzwolić od dyskomfortu i bólu. W jaki sposób? Czytaj dalej.

Codzienna żmudna praca układu pokarmowego

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest bardzo ważne dla zdrowia człowieka. W jego skład wchodzi przewód pokarmowy zaczynający się jamą ustną, ciągnący się przez cały tułów i kończący odbytem. Jest on ciągły, ma około 5 m długości (po śmierci i rozluźnieniu napięcia mięśni gładkich wydłuży się do ok. 10 m) z otworami na obu końcach.

Dzieli się na kilka odcinków: jamę ustną ze śliniankami, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube. Do dwunastnicy – odcinku początkowego jelita cienkiego – wpada sok trzustkowy z trzustki oraz żółć z wątroby.

Tak więc jak widać, struktura poszczególnych organów układu pokarmowego jest złożona. Każdy z tych organów pełni odmienną, bardzo ważną funkcję. Dlatego funkcjonowanie poszczególnych odcinków układu musi być zharmonizowane i wzajemnie powiązane. Możemy wymienić kilka ważnych procesów, odbywających się w obrębie układu pokarmowego:

 • przyjmowanie pokarmu,
 • trawienie – proces mechanicznego i chemicznego przekształcania pokarmu i jego rozkładu na substancje prostsze
 • wchłanianie substancji powstałych w wyniku trawienia (glukoza, fruktoza, aminokwasy, kwasy tłuszczowe) oraz
 • usuwanie zbędnych, odpadowych i szkodliwych substancji w formie odchodów.

Jeżeli jeden z wymienionych procesów działa nieprawidłowo, spowalnia się lub wręcz zatrzymuje się całkowicie, natychmiast pojawią się mniej lub bardziej poważne problemy z trawieniem.

Jak sobie pomóc?

Problemy z trawieniem znane są prawie każdemu

Mogą występować w każdym wieku, jeśli nie szanujemy naturalnej fizjologii trawienia i jemy „co popadnie“. Oprócz złych nawyków żywieniowych istnieje cały szereg innych przyczyn. Omawiając najczęściej występujące problemy z trawieniem należy na pierwszym miejscu wymienić niestrawność, która może być spowodowana tym, że:

 • enzymy trawienne produkowane są w niewystarczającej ilości (np. lipaza potrzebna do rozkładania tłuszczy, proteaza, pepsyna, trypsyna, renina niezbędne w trawieniu protein, sacharaza, maltaza, laktaza wymagane do rozkładu cukrów, ptialina, α-amylaza rozkładająca skrobię itp.).

  Spożywajmy więcej surowych warzyw i owoców, jak również świeżych soków warzywnych i owocowych, które są doskonałym źródłem cennych substancji i zawierają enzymy wspomagające trawienie – i to w dużych ilościach. Enzymy trawienne w odpowiedniej postaci i ilości znajdują się również w soku z zielonego jęczmienia. Dobrym źródłem są także algi słodkowodne Spirulina i Chlorella.

  Do tego samego celu służą także leki – tabletki na trawienie. To naturalna mieszanka enzymów wspomagających trawienie. Mieszanka enzymów została w tym preparacie zamknięta w kapsułkach dojelitowych odpornych na działanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu przedostają się w nienaruszonej postaci do jelita cienkiego, gdzie wspomagają prawidłowe trawienie.
 • Obniżone wytwarzanie kwasu chlorowodorowego w żołądku. Kwas ten wydzielany jest przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka i przekształca nieaktywny pepsynogen w aktywną pepsynę – enzym rozpoczynający proces trawienia białek w żołądku.

  Jak sobie pomóc?
  Jeżeli zauważymy, że po spożyciu potraw o większej zawartości białka mamy problemy z trawieniem, przyczyną może być właśnie niedostateczne wytwarzanie tego kwasu żołądkowego. Jednym z możliwych rozwiązań wartych spróbowania jest zażywanie suplementu zawierającego chlorowodorek betainy.
 • Spowolnienie pracy układu pokarmowego. Możemy bardzo łatwo sami sprawdzić, czy nasze problemy z trawieniem związane są ze spowolnieniem pracy układu pokarmowego. Jednym ze sposobów jest ustalenie czasu przejścia pokarmu przez układ trawienny. W jaki sposób można określić czas przejścia pokarmu? Wraz z pokarmem należy spożyć kilka tabletek węgla leczniczego, który spowoduje czarne zabarwienie stolca.

  W przypadku prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego od zjedzenia pokarmu do jego pojawienia się w stolcu powinno upłynąć 12 – 14 godzin. Pokarm powinien całkowicie zniknąć ze stolca po upływie 36 – 48 godzin(ten czas nazywamy czasem zalegania). Jeśli czas przejścia pokarmu przekracza 14 godzin a czas zalegania przekracza 72 godziny, wskazuje to na spowolnioną funkcję układu trawiennego.

  Jak sobie pomóc?
  Gdy stwierdzimy, że praca naszego układu pokarmowego jest spowolniona, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić kurację oczyszczającą – detoksykację organizmu, by w naturalny sposób oczyścić jelito. Unikajmy środków przeczyszczających. Należy raczej stopniowo wzbogacać dietę w błonnik. Błonnik przechodzi w niezmienionej postaci przez całe jelito, pobudzając perystaltykę jelit i zwiększając jednocześnie objętość treści pokarmowej w jelicie.

Bardzo ważne jest, aby zwiększając spożycie błonnika równocześnie zadbać o zwiększenie ilości wypijanych płynów. Wynika to z tego, że błonnik pęcznieje a jeżeli nie wypijamy wystarczającej ilości płynów, pobiera wodę z jelita.

Niektóre dolegliwości można złagodzić za pomocą środków roślinnych i dietetycznych:

 • czosnek i cebula działają oczyszczająco na układ pokarmowy
 • siemię lniane, śliwki suszone, rabarbar, imbir, papryka chili, lukrecja, oliwa z oliwek i miód pomagają w przypadku łagodnego zaparcia

Zdrowe trawienie wspomożemy także dbając o regularną aktywność fizyczną.

Gazy wydzielane w nadmiernej ilości uprzykrzają życie

Czy męczą cię gazy jelitowe, nadmierne wydalanie gazów jelitowych, gazy i wzdęcia lub wzdęcia brzucha? Jeżeli tak, czytaj dalej i dowiesz się, jaka może być tego przyczyna i jak jej zapobiegać. Przyczyn może być kilka:

 • Wynik złego trawienia. Pokarm niedostatecznie strawiony w żołądku i w jelicie cienkim przedostaje się w takim stanie do jelita grubego, gdzie ulega niepożądanym procesom gnicia i fermentacji. W tym miejscu spotyka się bowiem niedostatecznie strawiony pokarm z miliardami głodnych bakterii i drożdży wchodzących w skład naszej naturalnej lub nienormalnej flory bakteryjnej jelit.

  W następstwie oddziaływania bakterii fermentacyjnych powstają gazy (jak np. dwutlenek węgla, metan, wodór, siarkowodór, tiole) a w procesie rozkładu pokarmu przez bakterie gnilne powstaje amoniak, siarkowodór, fenol itp. Aż w końcu przekształca się w odchody.

  Niektóre z gazów mają specyficzną woń (np. siarkowodór śmierdzi jak zepsute jajka) i są objawem towarzyszącym takim dolegliwościom, jak wzdęcia i gazy.

  Gazy wytwarzają się w nadmiernej ilości także wskutek spożywania niektórych produktów spożywczych zawierających więcej nieprzyswajalnych węglowodanów niż inne. Każdy z nas ma na pewno własne doświadczenia z fasolą – to wyjątkowy sprawca dolegliwości w tym zakresie!

  Wśród innych produktów powodujących gazy, ewentualnie gazy i wzdęcia, należy wymienić oprócz innych roślin strączkowych także warzywa z rodziny kapustnych (brokuły, kapusta włoska, kalafior, kapusta itp.), cebulę, czosnek, por, rzepę, ziemniaki, drożdże piekarskie w chlebie, pszenicę, rzodkiewkę itd.

  W przypadku osób, których organizm nie jest w stanie strawić cukru mlecznego – laktozy, po spożyciu mleka zaczną się wskutek działania bakterii jelitowych rozkładających pokarm wytwarzać w nadmiernej ilości gazy.
 • Obecność pasożytów – typowym objawem są nadmierne gazy oraz skurcze w brzuchu. Niektóre pasożyty występują szczególnie w górnym odcinku jelita cienkiego wywołując w tym miejscu stan zapalny, w wyniku czego powstają gazy i uczucie wzdęcia. Można to obserwować zwłaszcza po spożyciu większej ilości niektórych rodzajów warzyw.

  Zaburzenia wewnętrzne – Zespół jelita drażliwego (Irritation Bowel Syndrome, IBS), Zapalenie jelita – uchyłkowatość. Uchyłkowatość jelit polega na tworzeniu się w ścianie jelita wypukłych kieszonek (uchyłków), w których gromadzi się pokarm przetwarzany przez bakterie fermentacyjne wytwarzające nadmierne gazy i wzdęcia.

  Chory odczuwa dyskomfort w brzuchu związany ze wzdęciami i gromadzeniem się gazów. Stan zapalny w uchyłkach powoduje uchyłkowatość objawiającą się skurczami w brzuchu, nudnościami i podwyższoną temperaturą.

Jak zwalczyć gazy i wzdęcia:

 • jeść powoli i dobrze przeżuwać pokarm. Nie należy się objadać i zawsze warto przejść na prostą, lekkostrawną dietę.
 • usunąć zalegające złogi i pasożyty poprzez oczyszczenie jelita grubego,
 • zwiększyć spożycie błonnika i bakterii mlecznych – probiotyków – jest to konieczne dla poprawy stanu i eliminacji dolegliwości.
 • Nadmierne gazy pomaga łagodzić herbatka z ANYŻU,KOPRU WŁOSKIEGO lub KMINKU

Nietolerancja laktozy | Przyczyny| Objawy | Hipolaktazja 1

Jeśli po spożyciu mleka i produktów mlecznych odczuwasz nieprzyjemne objawy, to najprawdopodobniej stoi za tym nietolerancja laktozy (hipolaktazja). Znajomość objawów, występujących na skutek niedoboru laktazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy, ważna jest dlatego, żeby jak najprędzej im zaradzić. Nietolerancja laktozy (inaczej: hipolaktazja) jest niemal plagą naszych czasów, dotyk...
Czytaj dalej

Skutki kuracji detoksykującej | Kiedy jest potrzebna 1

Dzięki przeprowadzeniu kuracji detoksykującej możemy usunąć z naszego organizmu nagromadzone toksyny i złogi, przez co można zapobiec lub usunąć takie nieprzyjemne objawy, jak zaparcia i bóle głowy, usunięcie toksyn obniża ryzyko powstania raka jelita grubego. Ważne wiedzieć, że nie jest obojętne, jaką kurację detoksykującą wybierzemy: jakość produktu w dużej mierze wpływa na skuteczność detoksyka...
Czytaj dalej