Refluks

Refluks

Refluks – inna nazwa: gastrooesophagealis, refluks żołądkowo-przełykowy, GERD (gastrooesophageal reflux disease, w skrócie GERD) to schorzenie, którego objawy nie zawsze są jednoznaczne. Choroba często pozostaje niewykryta. Jej przyczyną najczęściej są niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Kiedy refluks jest chorobą?

Pytanie jest o tyle uzasadnione, że refluks może również wystąpić w organizmie zdrowego człowieka.

Słowo refluks oznacza cofanie, określamy tak cofanie się nadtrawionej kwasem żołądkowym treści pokarmowej (z początkowej części jelita cienkiego) z żołądka i dwunastnicy do przełyku. U osoby zdrowej podobne objawy, jakie ma refluks mogą wystąpić na skutek podwyższenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego, głównie wtedy, gdy kładziemy się spać zaraz po obfitej kolacji lub gdy nosimy zbyt obcisłe ubrania, także podczas skłonów do przodu lub ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha. Refluks i jego objawy często zostają niezauważone. O zachorowaniu na refluks mówimy w przypadku, gdy jego występowanie stwarza pewne problemy.

Refluks – jakie są objawy?

Refluks może się różnić w zależności od objawów. Znany jest także „cichy” refluks. W tym przypadku refluks bardzo trudno prawidłowo rozpoznać jako chorobę opierając się na objawach.

Do typowych zaliczamy zgagę, która w rzeczywistości jest bólem przełyku odczuwanym w środkowej części klatki piersiowej. Chorobie, jaką jest refluks towarzyszy gorzki i kwaśny posmak w jamie ustnej, nieprzyjemny zapach z ust, czasem występuje przewlekły kaszel oraz nawracające zapalenie nosogardła.

W cięższych przypadkach refluks może mieć objawy podobne do astmy, zdarza się, że powoduje bóle przy połykaniu i prowadzi do uszkodzeń szkliwa zębów.

Co wywołuje refluks?

Wspomniane wyżej objawy związane z podwyższeniem ciśnienia wewnątrzbrzusznego wywołują refluks w przypadku, gdy zaczynają występować regularnie.

Jeżeli przy każdym posiłku zjadamy więcej niż to konieczne, to nadmiar jedzenia najprawdopodobniej objawi się nadwagą. Otyłość jest częstym powodem powstawania choroby jaką jest refluks oraz powiązanych dolegliwości. Ponadto, jeśli zbyt mało uwagi poświęcamy jakości spożywanych produktów, może zmienić się skład flory bakteryjnej jelita, spowolnić proces trawienia oraz rozmnożyć szkodliwe bakterie.

To wszystko razem może sprzyjać rozwojowi choroby jaką jest refluks. Stan chorobowy może dodatkowo pogorszyć spożywanie alkoholu i palenie tytoniu. Kwaśna treść żołądkowa, która wraca do przełyku powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie pieczenia i często powoduje zapalenie przełyku.

Refluks mogą powodować również niektóre leki. Pewne środki uspokajające, a także preparaty zawierające sterydy mogą obniżać ciśnienie dolnego zwieracza przełyku. Zwieracz ma za zadanie blokować cofanie się pokarmu z żołądka. Funkcję zwieracza osłabiają również niektóre produkty spożywcze, np. smalec, czekolada i mięta.

Refluks często pojawia się również w drugiej połowie ciąży. Jest to zrozumiałe, ponieważ powiększona macica może uciskać żołądek. Jeżeli nie wystąpią inne przyczyny powodujące refluks, to dolegliwości ustępują po porodzie.

Jak leczyć lub uniknąć choroby, jaką jest refluks?

Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczają się tzw. antacydy (leki zobojętniające), które skutecznie łagodzą rzadko występujące objawy. W łagodnych przypadkach potrafią je nawet usunąć. Jednak nie leczą przyczyn powodujących refluks.

Preparaty zobojętniające kwasy w większości są dostępne bez recepty, obiecują łatwe usunięcie dolegliwości, jednak nie leczą jej przyczyn, dlatego na dłuższą metę nie są dobrym rozwiązaniem. Inną możliwością jest wizyta u lekarza, który może zalecić lekarstwa dostępne na receptę. W przypadku, gdy wystąpiły już powikłania takie jak zapalenie przełyku, zwężenie przełyku, rak, przewlekłe choroby dróg oddechowych albo choroby serca, dopiero przeprowadzenie nieprzyjemnych badań pozwala wykryć, że to refluks kryje się za tymi dolegliwościami. Początkowo lekarze podejrzewają wrzody żołądka lub zawał mięśnia sercowego i dopiero po przeprowadzeniu dokładnych badań stwierdzają, że przyczyną występujących dolegliwości był właśnie refluks.

Najlepiej dla naszego zdrowia będzie, jeśli postaramy się, aby refluks w ogóle nie powstał. W początkowym stadium choroby można uzyskać znaczną poprawę zmieniając tryb życia. Zasadnicza zmiana powinna dotyczyć Sposobu odżywiania – przejście na zdrową dietę sprzyja odbudowie zrównoważonej flory bakteryjnej jelita. Należy jeść częściej, ale małe porcje, nie jeść na 3-4 godz. przed snem, unikać tłustych i mocno przyprawionych potraw, alkoholu i palenia tytoniu.

W przypadku niemowląt

Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że refluks występuje także u niemowląt. U noworodków zwieracz przełyku nie jest jeszcze dostatecznie silny, dlatego występuje u nich zjawisko zwane potocznie ulewaniem, kiedy to po karmieniu niemowlęciu się odbija lub gdy wypluwają trochę pokarmu.

W pierwszych miesiącach życia refluks jest w pełni naturalnym zjawiskiem (może to trwać nawet przez rok). Ważne jest, aby dziecku odbiło się po każdym posiłku. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które jedzą łapczywie, aby nie połykały zbyt wiele powietrza. Jeżeli ulewanie nie ustąpi z czasem, należy zmienić dietę. Tu pomoże lekarz pediatra, pielęgniarka, jak również książki dotyczące pielęgnacji dziecka. Dopóki dziecko jest zadowolone i rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do obaw. Do pediatry należy udać się w przypadku, gdy dziecko przestaje przybierać na wadze lub zauważymy spadek wagi.

W walce z bólem gardła zdajmy się na naturę 1

Chociaż ból gardła pojawia się raczej zimą, tak naprawdę może dać się nam we znaki o każdej porze roku. Zazwyczaj stoi za nim infekcja bakteryjna lub wirusowa, może być jednak wiele innych powodów. Na ból gardła – bez względu na jego przyczyny – dobrze robią najzwyczajniejsze warzywa, owoce i zioła. Ból gardła to nieprzyjemna choroba, spowodowana najczęściej działaniem bakterii lub wirusa, kt...
Czytaj dalej