Diagnoza raka krtani z wydechu | Gorące napoje szkodzą

Jak każdy nowotwór złośliwy, rak krtani też może być leczony z największą szansą, jeżeli leczenie rozpocznie się we wczesnym stadium choroby. W tym może pomóc nowa metoda, która wykrywa z wydechu obecność raka krtani, który często powstaje z powodu spożywania ciepłych napojów.

Diagnoza raka krtani z wydechu | Gorące napoje szkodzą

Naukowcy Chińskiej Akademii Nauk wypracowali taki spektometr mas z jonizacją poprzez przeniesienie protonu, który z dużym prawdopodobieństwem wykrywa raka krtani, w dodatku we wczesnym stadium choroby. W badaniach potwierdzających przebadano zawartość jonów wydechu 29 osób z rakiem krtani oraz 58 zdrowych ochotników. Stwierdzono, że na skutek raka krtani intensywność pięciu jonów obniżyło się, a dwóch wzrosło: spektometr mas  mierzy te zmiany, a do otrzymania wyników potrzeba jedynie 3 minut. Choć dokładność badań jest prawie 90 procentowa, według naukowców potrzebne są dalsze badania, aby osiągnąć 100 procentowy wynik dzięki nowej metodzie.

Rak krtani jest coraz częstszy

Niestety, w ostatnich dekadach na całym świecie ciągle wzrasta ilość osób, którzy chorują na raka krtani, jest on ósmym najczęstszym złośliwym nowotworem, w niektórych krajach w ciągu czterdziestu lat liczba chorych wzrosła czterokrotnie. Choroba dotyka głównie mężczyzn, w USA na 100 tysięcy mieszkańców przypada około trzy, a w Europie pięć osób z rakiem krtani. W Chinach sytuacja jest jeszcze gorsza, w kraju Dalekiego-Wschodu blisko 370 tysięcy osób rocznie umiera z powodu raka krtani. Może to zmienić nowa metoda diagnostyczna, ponieważ wczesne wykrycie raka krtani znacznie zwiększa szanse leczenia, obecne stosowane metody badań jak endoskopia, czy radiologia odbywa się zbyt późno. W przeciwieństwie do nich, badanie wydechu może być przeprowadzone w sposób prosty i szybki, więc można je zastosować do regularnych badań profilaktycznych. Jest to ważne dlatego, ponieważ rak krtani jest wredną chorobą, długo prawie nie wykazuje żadnych objaw, jednocześnie szybko powoduje przerzuty, przez co szybko rozpowszechnia się po otaczających tkankach.

Powody raka krtani

Powstanie raka krtani najczęściej jest powiązane z nieodpowiednim sposobem odżywania się i stylu życia, może też być spowodowany chronicznym brakiem witamin E i C, oraz poprzez częstą/ciągłą irytację substancji szkodliwych. Spośród nich najważniejsze są:

·         Nadmierne spożycie alkoholu

·         Palenie tytoniu

·         Nadmierne spożywanie ostrych przypraw

·         Alkalia

·         Częste spożywanie żywności wędzonej

Ryzyko raka krtani wzrasta w przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej, złego stanu uzębienia oraz choroby refluksowej przełyku. Ciągle powracająca zawartość żołądka i szczególnie kwasy żołądkowe uszkadzają błony śluzowe krtani, dlatego częstszy jest rak krtani u osób cierpiących na bulimię, którzy często wywołują wymioty u siebie. W wielu przypadkach wykazali też obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), szczególnie u mężczyzn.

Uważajmy na gorące napoje

Według International Agency for Research on Cancer (Międzynarodowa Agencja Badania Chorób Rakowych) napoje gorętsze, niż 65 stopni podnoszą ryzyko pojawienia się raka krtani. Właśnie dlatego specjaliści zalecają, aby nie spożywać kawę, herbatę czy kakao od razu po przygotowaniu, tylko pozostawmy, aby odrobinę ostygły.

 

 

Odnośniki:

http://www.cancer.org/cancer/news/news/world-health-organization-says-very-hot-drinks-may-cause-cancer

http://www.wcrf.org/int/blog/articles/2016/06/can-hot-drinks-cause-oesophageal-cancer

http://www.china.org.cn/china/2016-12/13/content_39902886.htm

Rak płuc: przyczyny i objawy | Co należy wiedzieć na temat raka płuc 177

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów: jedna czwarta chorych z nowotworem cierpi na raka płuc. Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka. W porę rozpoznany rak płuc w wielu przypadkach jest uleczalny lub przynajmniej jego rozwój i przerzuty są możliwe do zahamowania, jednakże w braku wczesnej diagnozy i odpowiednie...
Czytaj dalej

Wykrycie raka | Nawet 13 lat przed powstaniem choroby 167

Wykrycie raka jest możliwe najwcześniej wtedy, kiedy rozpoczęło się już powstawanie nowotworu lub pojawił się stan przedrakowy. Poprzez odkrycie naukowców z Harvardu i Northwestern University to może się zmienić. Dzięki temu odkryciu pojawienie się raka może być wykryte nawet 13 lat wcześniej. Metoda może być pomocna również w leczeniu raka. O wiele szybciej stają się krótsze telomery łączące...
Czytaj dalej