Przyczyny nietrzymania moczu | Nie należy się wstydzić, tylko działać

Chroniczne niekontrolowane nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja występuje wtedy, kiedy mięśnie zwieracza nie zamykają odpowiednio dróg moczowych. Ten nieprzyjemny objaw może być spowodowany chorobą, chociaż najczęstszą przyczyną jest wiek pacjenta.

Przyczyny nietrzymania moczu | Nie należy się wstydzić, tylko działać

Zdolność kontrolowania wypływania moczu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet zależy od pracy dwóch mięśni: zwieracza pęcherza i zwieracza cewki moczowej. W procesie wydalania moczu biorą udział również mięśnie i wiązadła miednicy, a także wszystkie nerwy, związane z diurezą i trzymaniem moczu. Wiele osób z nietrzymaniem moczu – odczuwając wstyd – zwraca się do lekarza zbyt późno, chociaż w porę rozpoczęta terapia w wielu przypadkach może zapobiec pogorszeniu objawów. Zwłaszcza, że inkontynencja często jest symptomem jakiejś choroby, zaburzenia funkcjonalnego, więc absolutnie powinna być zbadana pod tym kątem.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczynami nietrzymania moczu mogą być urazy fizyczne, infekcje układu moczowo-płciowego, nowotwory lub choroby neurologiczne. Problem może dotknąć każdego, na każdym etapie życia, chociaż z uwagi na anatomię kobiety i zmiany hormonalne w jej organiźmie trapi najczęściej kobiety w średnim i starszym wieku. Badania wskazują, że ciąża i poród zwiększają u kobiet ryzyko nietrzymania moczu o 20-40%, jednak w tych przypadkach chodzi o stan przejściowy, trwający zazwyczaj tylko parę tygodni. Za przejściową można uznać również inkontynencję kobiet podczas menopauzy. U mężczyzn najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (prostaty), dotykający głównie mężczyzn po 40-tym roku życia. Nietrzymanie moczu – bez względu na płeć – jest związane ze starzeniem, ponieważ z wiekiem mięśnie wiotczeją i nie utrzymują już tak stabilnie wewnętrznej struktury, dochodzi więc do niekontrolowanego wypływania moczu.

Jak możemy się bronić przed nietrzymaniem moczu?

Sposoby, jakimi możemy bronić się przed nietrzymaniem moczu, są zdeterminowane przez przyczyny, które do niego doprowadziły. Żeby zapobiec nietrzymaniu moczu u osób starszych, kobietom zaleca się regularne ćwiczenia mięśni Kegla. O ile nietrzymanie moczu spowodowane jest infekcją lub zapaleniem dróg moczowych, należy zlikwidować bezpośrednio przyczynę. Podczas zapalenia należy powstrzymać się od napojów alkoholowych i zawierających kofeinę oraz ograniczyć spożycie płynów, czym odciążamy pęcherz moczowy. Do wycieku kropli moczu w niekontrolowany sposób mogą przyczyniać się środki moczopędne, przeczyszczające, leki na bazie estrogenów, jak również antydepresanty. Ryzyko nietrzymania moczu zwiększają niektóre choroby chroniczne, jak cukrzyca, nadciśnienie, uszkodzenia kręgów, rozszczep kręgosłupa, nadwaga, nowotwory, choroby nerek, choroba Alzheimera i Parkinsona.

Rodzaje inkontynencji

Inkontynencja stresowa

Inkontynencja stresowa występuje najczęściej u kobiet w młodym i średnim wieku, może być też konsekwencją porodu, kiedy zwieracze są osłabione. Ten rodzaj nietrzymania moczu może pojawić się po operacjach okolic miednicy, a u mężczyzn po operacji prostaty. Cechą charakterystyczną inkontynencji stresowej jest niekontrolowane oddanie zaledwie paru kropel moczu, do którego dochodzi podczas zwiększonego napięcia mięśni brzucha przy takich czynnościach jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, kaszel, śmiech, kichanie. Objawy można złagodzić zabiegiem chirurgicznym, lekami, stymulacją elektryczną lub ćwiczeniami mięśni Kegla.

Inkontynencja parcia

Ten rodzaj nietrzymania moczu spowodowany jest silnym, naglącym parciem, kiedy choremu nie zostaje najczęściej dość czasu, żeby zdążyć do ubikacji. Mocz oddawany jest w dużej ilości, a cały proces jest tak gwałtowny, że nie daje się powstrzymać. Odpowiedzialna za to jest niekontrolowana kurczliwość mięśnia wypieracza, charakterystyczna dla starczego wieku. Z tym rodzajem nietrzymania moczu można walczyć unikając spożycia napojów alkoholowych, gazowanych oraz zawierających kofeinę, czekolady i kwaśnych owoców.

Inkontynencja mieszana

Jest to zazwyczaj jednoczesne występowanie inkontynencji stresowej i inkontynencji parcia, ale na przykład u dzieci może być spowodowana zaburzeniem rozwoju albo chorobą psychiczną.

Inkontynencja z przepełnienia

W tym przypadku dochodzi do wydzielania niewielkich ilości uryny, również po oddaniu moczu. Związane jest to z zablokowaniem dróg ujścia uryny, w wyniku na przykład obecności guzów, chociaż przyczyną może być też niewłaściwy skurcz pęcherza moczowego. Ten rodzaj nietrzymania moczu może być też syndromem chorób, takich jak zaparcia, hiperplazja, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, półpasiec czy urazy układu nerwowego. Najczęściej dotknięci są nią mężczyźni ze względu na przerost gruczołu krokowego. Ważne jest śledzenie przyczyn inkontynencji z przepełnienia, ponieważ ulegają one zmianie w zależności od wieku chorego.

Inkontynencja funkcjonalna

Występujący najrzadziej rodzaj nietrzymania moczu, wykształca się najczęściej już w dzieciństwie. Dotyka przede wszystkim osoby z problemami mentalnymi, czyli często zdarza się, że pacjent posiada zdrowe narządy, a jednak nie jest w stanie normalnie wypróżniać pęcherza. O ile przyczyną funkcjonalnego nietrzymania moczu są zmiany fizyczne, może to być dziedziczne, a u kobiet – skutek chorób ginekologicznych, traum i urazów.

Inkontynencja przejściowa

Pojawia się przejściowo, jako symptom towarzyszący krótkotrwałej chorobie. Przyczyną inkontynencji przejściowej może być infekcja pęcherza moczowego, niewydolność nadnerczy, nieaktywny tryb życia i ciężkie zaparcie.

Co mówi nauka?

Przy udziale czterdziestu ośmiu kobiet z nadwagą naukowcy University of California zbadali wpływ kuracji odchudzającej na nietrzymanie moczu. W trakcie trwających trzy i sześć miesięcy testów okazało się, że przynajmniej 5-10-procentowa utrata wagi zdecydowanie ogranicza częstość występowania inkontynencji stresowej i parcia.

Czy wiesz, że…

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że jakimś rodzajem nietrzymania moczu dotkniętych jest co najmniej 200 milionów osób.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1557356/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0029784401015666

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476070/

http://jech.bmj.com/content/35/1/71.full.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3411204/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2938549/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16483866

http://www.europeanurology.com/article/S0302-2838%2813%2900859-2/fulltext/global-prevalence-and-economic-burden-of-urgency-urinary-incontinence-a-systematic-review

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15586150

http://www.who.int/inf-pr-1998/en/pr98-49.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1477522/

Nadciśnienie: objawy | Nadciśnienie: przyczyny 152

Nadciśnienie tętnicze (hipertonia) samo w sobie jeszcze nie jest chorobą, to tylko czynnik ryzyka, podnoszący prawdopodobieństwo zachorowań sercowo-naczyniowych. Dlatego znajomość symptomów nadciśnienia może uratować życie, w ten sposób bowiem łatwiej uniknąć powikłań. Angina pectoris – jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca – zawał mięśnia sercowego, udar mózgu: to tylko kilka chorób z...
Czytaj dalej

Jaskra: przyczyny, objawy i leczenie | Na co trzeba zwrócić uwagę? 152

Mimo, że jaskra jest nieuleczalna i nie ma sposobu, żeby jej zapobiec, jednak w porę rozpoczęte leczenie może zahamować postęp choroby. W tym celu należy znać objawy jaskry oraz przyczyny, które doprowadzają do choroby. Jaskra to nie zaćma, tylko choroba neurodegeneratywna, prowadząca do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Stoi za nią nadmierny wzrost ciś...
Czytaj dalej

Rak płuc: przyczyny i objawy | Co należy wiedzieć na temat raka płuc 150

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów: jedna czwarta chorych z nowotworem cierpi na raka płuc. Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów, stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka. W porę rozpoznany rak płuc w wielu przypadkach jest uleczalny lub przynajmniej jego rozwój i przerzuty są możliwe do zahamowania, jednakże w braku wczesnej diagnozy i odpowiednie...
Czytaj dalej