Objawy zawału serca | Dolegliwości i znaki ostrzegawcze

Najważniejsze, żeby w przypadku zawału serca chory jak najszybciej trafił do szpitala. Największą szansę, żeby w porę wezwać pogotowie mamy wtedy, kiedy potrafimy rozpoznać objawy zawału serca. I jeszcze jedno: symptomy zawału serca pojawiają się często na długo przed atakiem, dlatego należy je traktować bardzo poważnie.

Objawy zawału serca | Dolegliwości i znaki ostrzegawcze

Najwięcej symptomów zawału serca dotyczy klatki piersiowej: chory odczuwa bolesne, tamujące wręcz oddech kłucie lub – w łagodniejszej formie – tępy ucisk, trwające kilka minut, które ustępują po to tylko, żeby wkrótce pojawić się ponownie. Podobne objawy wywołuje znacznie mniej niebezpieczna angina pectoris, w której jednak po odpoczynku ból szybko znika. O ile to nie nastąpi, natychmiast wezwijmy lekarza. Niestety symptomy zawału serca nie występują w każdym przypadku: naukowcy z Uniwersytetu Harvarda twierdzą, że u 25% chorych na zawał serca brak jest poprzedzających go objawów.

Główne objawy

 • Ból w klatce piersiowej: najczęstsza oznaka zawału serca, występujący przede wszystkim u mężczyzn. Ból pojawia się zazwyczaj w środku klatki piersiowej i promieniuje na lewo. Często bywa, że boleść dotyka też żołądka, dlatego może się zdarzyć, że chory – zamiast podejrzewać zawał – składa niedyspozycję na karb niestrawności.
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej: typowy objaw zawału serca to pojawiający się pośrodku klatki piersiowej ucisk, trwający jedną-dwie minuty, ale powtarzający się regularnie.
 • Zimny pot: jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów zawału serca jest nagłe oblanie zimnym potem. Występujące podczas uprawiania sportu zimne poty mogą być spowodowane inną chorobą, ale pot pojawiający się w warunkach spoczynku oznacza najprawdopodobniej zawał serca.
 • Ból kończyn górnych: symptom zawału serca, występujący przede wszystkim u mężczyzn, kiedy ból promieniuje z klatki piersiowej zazwyczaj w kierunku lewego ramienia – rzadziej w stronę obu ramion – i może objąć nawet łokcie. Ból może być ciągły lub przerywany, może promieniować na szyję, na żuchwę, a nawet na żołądek. Jednoczesny ból klatki piersiowej i ramion może bezpośrednio poprzedzać zawał, dlatego należy go potraktowć bardzo poważnie!
 • Problemy z oddychaniem, duszność: problemy z oddychaniem mogą być również oznaką innej choroby, na przykład astmy lub schorzeń płuc. Połączone jednak z bólem/uciskiem klatki piersiowej, zwiastuje najprawdopodobniej zawał serca.
 • Panika: jednym z pierwszych, instynktownych – często podświadomych – objawów zawału serca jest panika, lęk przed śmiercią.

Pozostałe znaki ostrzegawcze

 • Zawroty głowy i zaburzenia równowagi: jednym z przedzawałowych objawów są silne zawroty głowy, często w połączeniu z zaburzeniem równowagi, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Przyczyną jest niedostateczne krążenie krwi, które powoduje niedotlenienie mózgu.
 • Obrzęk: nieprawidłowa praca serca może spowodować zastój płynów w organizmie. Dlatego więc, kiedy nagle puchną nam kostki czy łydki i stwierdzimy wzdęcia atychmiast zwróćmy się do lekarza.

Im więcej objawów pojawia się jednocześnie, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zawałem serca.

Na co należy zwrócić uwagę

Kaszel: nawet przewlekły kaszel może być objawem zawału serca, ponieważ ze względu na niedostateczną pracę serca w płucach może zbierać się płyn. Mogą się też pojawić krwawe plwociny. Należy być jednak ostrożnym i nie mylić tego objawu z przechodzonymi właśnie chorobami, jak na przykład anginą czy zapaleniem płuc.

Męczliwość: nagłe uczucie zmęczenia bez konkretnej przyczyny, odczuwane przez dłuższy czas, osłabienie, niemoc mogą być wczesnymi oznakami zbliżającego się zawału. Na wszelki wypadek należy zrobić sobie badanie EKG.

Mdłości również mogą być wczesnym objawem zawału serca, ale podczas ataku też mogą się pojawić. Do wczesnych oznak zawału można też zaliczyć występujące sporadycznie, niezależnie od funkcji trawiennych, dolegliwości żołądkowe, jak wzdęcia dolnej partii brzucha lub nagła utrata apetytu.

Tachykardia – wzrost częstości akcji serca, lub inne zaburzenia tętna: szybkie bicie serca, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu nagłe przygnębienie, również może być objawem zawału serca. Zbadajmy te dolegliwości w porę, bo w ten sposób możemy zapobiec nie tylko zawałowi serca, ale również innym chorobom.

Problemy z trawieniem: przed zawałem wiele osób skarży się na problemy z trawieniem. Przyczyna tego leży w nieprawidłowym krążeniu krwi: organizm nie jest już w stanie spełniać podstawowych funkcji.

Zaburzenia snu: w związku z nieprawidłową pracą serca utlenienie krwi ulega zmianie, co niezależnie od stresu prowadzi do podenerwowania i bezsenności.

Objawy zawału serca u kobiet mogą być nieco inne, w ich przypadku pojawiają się najczęściej:

 • Bolesne skurcze podbrzusza
 • Ból żuchwy i/lub pleców
 • Mdłości
 • Skrócenie oddechu
 • Niewyraźne widzenie
 • Wzmożona potliwość skóry głowy

Co mówi nauka?

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali objawy u ponad miliona pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu zawału serca. Z ankiety wynika, że u młodych kobiet (poniżej 45 lat) w porównaniu z mężczyznami w podobnym wieku częściej nie występuje ból klatki piersiowej przed atakiem serca, jak również większe jest ryzyko zgonu. U osób w starszym wieku te różnice stopniowo ulegają zatarciu.

Czy wiesz, że…

zaniedbane nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko zawału serca?

Zawał serca może dosięgnąć każdego 179

Na całym świecie zawał serca jest jedną z głównych przyczyn zgonów i chociaż zazwyczaj dotyka przede wszystkim osoby w wieku pomiędzy 50 a 60 lat, to stale zwiększa się odsetek przypadków choroby u ludzi młodych. Dlatego należy poznać przyczyny zawału serca, tylko w ten sposób możemy bowiem zwiększyć szanse uniknięcia tej choroby. Zawał serca (infarctus myocardii) występuje w wyniku niedokrwi...
Czytaj dalej

Defekt genu przyczyną zawału serca | Winowajcy znalezieni 161

Znaczną większość przypadków zawału serca powodują choroby wieńcowe, a przede wszystkim zwężenie zwapnionych tętnic głównych, czego przyczyną jest zaleganie cholesterolu. Niedawno jednak naukowcy odkryli, że w procesie powstawania skrzepów blokujących naczynia krwionośne dużą rolę odgrywają również nieprawidłowe geny. Główną przyczyną, która prowadzi do zawału serca, jest powstawanie zwężenia...
Czytaj dalej

Kurkuma: najzdrowsza przyprawa świata 2

Kurkuma jest nie tylko smaczna, jest najważniejszym składnikiem innych przypraw np.curry, ale posiada szereg innych właściwości zdrowotnych. Kurkuma bardzo dobrze wpływa na trawienie, obniża wysoki poziom cholesterolu, posiada właściwości przeciwzapalne, detoksykujące jest silnym antyoksydantem, działa przeciwnowotworowo, skuteczna w leczeniu zapalenia stawów i cukrzycy, wykorzystywana jest równie...
Czytaj dalej