Objawy nadciśnienia | Przyczyny nadciśnienia | Sygnały ostrzegawcze

Nadciśnienie tętnicze (hipertonia) samo w sobie jeszcze nie jest chorobą, to tylko czynnik ryzyka, podnoszący prawdopodobieństwo zachorowań sercowo-naczyniowych. Dlatego znajomość symptomów nadciśnienia może uratować życie, w ten sposób bowiem łatwiej uniknąć powikłań.

Objawy nadciśnienia | Przyczyny nadciśnienia | Sygnały ostrzegawcze

Angina pectoris – jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca – zawał mięśnia sercowego, udar mózgu: to tylko kilka chorób z tych, w których pierwszym symptomem jest nadciśnienie. Jeśli poznamy objawy nadciśnienia, łatwiej będziemy mogli zapobiec tym chorobom, wcześniej bowiem rozpoczniemy niezbędne leczenie.

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie pojawia się wówczas, kiedy przepływ krwi wywiera na ścianki naczyń krwionośnych ciśnienie odbiegające od normalnego. Jeśli dzieje się tak podczas skurczu serca, wtedy pomiar skurczowego ciśnienia tętniczego wskazuje wartości maksymalne, a pomiar rozkurczowego ciśnienia krwi pokazuje ciśnienie krwi występujące pomiędzy uderzeniami serca. Przeciętna tych wartości i ich proporcja określa, czy wynik jest w normie, czy też nie.

Przyczyny nadciśnienia

Na wstępie należy sprecyzować, że rozróżnia się nadciśnienie o charakterze pierwotnym i wtórnym. W 95% przypadków nadciśnienia o charakterze pierwotnym nie można dokładnie stwierdzić jego przyczyny: nie ma bowiem znanej somatycznej przyczyny, którą dałoby się usunąć poprzez interwencję medyczną. Uważa się, że odgrywają w niej rolę czynniki autoimmunologiczne. Pozostałe 5% przypadków to nadciśnienie, które może być spowodowane przez choroby dziedziczne, genetyczne, zmiany w narządach wewnętrznych, choroby nerek, nadnerczy, obrażenia serca czy naczyń krwionośnych. Nadciśnienie o charakterze pierwotnym dotyka przede wszystkim dorosłych, natomiast na nadciśnienie o charakterze wtórnym najczęściej cierpią osoby młode. Należy podkreślić, że nadciśnienie może wystąpić również przejściowo, na skutek działania jakiegoś szkodliwego środka. Mogą je wywołać medykamenty na bazie kortyzonu, aerozole do nosa, tabletki antykoncepcyjne, kokaina, amfetamina, a nawet na pozór całkowicie nieszkodliwa lukrecja i wyrabiane z niej słodycze. W takim przypadku wystarczy przerwać spożycie tych środków, żeby ciśnienie samoczynnie wróciło do normy.

Objawy nadciśnienia

Objawy nadciśnienia nie zawsze są jednoznaczne. Szczególnie trudno je rozpoznać, kiedy środki powodujące zmiany ciśnienia krwi wprowadzane są do organizmu stopniowo: organizm bowiem próbuje się wtedy dostosować i nie wysyła do mózgu sygnałów ostrzegawczych. Może to tłumaczyć wiele przypadków, kiedy trafiający do szpitala pacjenci nie skarżą się na nadciśnienie, chociaż wyniki pomiaru znacznie przekraczają normalny poziom. Oto najczęściej występujące objawy nadciśnienia:

 • Bóle głowy, pojawiające się regularnie, zwykle rano, po przebudzeniu;
 • Nagłe zawroty głowy, utrata równowagi;
 • Nieregularnie pojawiający się szum w uszach, odgłosy trzasków lub gwizdów;
 • Zaburzenia widzenia – nagła ciemność przed oczami, skaczące plamy itd.;
 • Krwawienie z nosa.

W przypadku nadciśnienia o charakterze wtórnym, zwykłym objawom mogą towarzyszyć inne dolegliwości, w zależności od wywołującej je choroby. Ponieważ wymienione objawy są dość powszechne, chory często nie wie, z czym ma do czynienia. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie pomiaru ciśnienia krwi i systematyczne porównywanie wyników.

Nadciśnienie i czynniki powodujące skłonność

 • Dziedziczność: osoby, u których w rodzinie, a zwłaszcza w linii bezpośrednich przodków wykryto przypadki nadciśnienia, są bardziej narażeni na tę dolegliwość, niż inni.
 • Wiek: nadciśnienie o charakterze pierwotnym pojawia się głównie w starszym wieku, kiedy naczynia krwionośne tracą na elastyczności. Z wiekiem skurczowe ciśnienie tętnicze jest coraz wyższe, rozkurczowe ciśnienie krwi natomiast pozostaje bez zmian, albo wręcz spada.
 • Nadwaga: chorobliwa otyłość powoduje, że serce jest w stanie zapewnić ukrwienie ciała tylko dodatkową ciężką pracą, co przyczynia się do powstania nadciśnienia.
 • Cukrzyca: cukrzyca to choroba coraz powszechniejsza wśród dorosłej populacji, ze względu na towarzyszące jej nadciśnienie, chorzy są bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe.
 • Palenie tytoniu: „puszczanie dymka” modyfikuje pracę płuc, a co za tym idzie – dotlenienie całego organizmu. Wypalenie jednego papierosa powoduje podwyższenie ciśnienia krwi na 30 minut. Poza tym długotrwałe palenie niszczy elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do chronicznego nadciśnienia.
 • Utrata równowagi sodowo-potasowej organizmu: nadmierne spożywanie słonych potraw – czyli sodu – prowadzi do obniżenia poziomu potasu w organizmie, co również przyczynia się do powstawania nadciśnienia.
 • Spożycie alkoholu: spożywanie napojów o wysokiej zawartości alkoholu podnosi ciśnienie krwi, jak również w dłuższej perspektywie powiększa mięsień sercowy, co prowadzi do poważnych uszkodzeń.
 • Stres: zarówno fizyczny, jak i psychiczny stres może mieć wpływ na powstanie nadciśnienia. Na skutek zdenerwowania ciśnienie krwi prawie zawsze wzrasta.

Co mówi nauka?

Na podstawie dostępnych danych, amerykańscy naukowcy uważają, że na poziomie całej populacji idealne ciśnienie krwi wynosi 115/75 mmHg– takie ciśnienie powoduje najmniej problemów w układzie krwionośnym. Pracownicy Medical College of Wisconsin badali natomiast związek pomiędzy stresem a nadciśnieniem. Stwierdzili, że na skutek stresu permanentnie wzrastające ciśnienie krwi nieuchronnie prowadzi do nadciśnienia.

Czy wiesz, że…

za normalne ciśnienie krwi uznaje się umownie wynik 120-129/80-84 mmHg, a za nadciśnienie wynik powyżej 139/89 mmHg?

Koper włoski zamiast leków | Kiedy może nam pomóc? 2

Nieprawidłowe trawienie, ból zęba, wzdęcia, stany zapalne, silny kaszel: to tylko kilka dolegliwości, na które które koper włoski może nam pomóc. Ponieważ jest doskonałym antyoksydantem, przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego; dobrze sprawdza się również na bóle menstruacyjne. Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.) pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, a historia jego zastosowa...
Czytaj dalej

Warzywa i owoce: 10 porcji dziennie to sposób na długowieczność 1

Spożywanie dziesięciu porcji warzyw i owoców dziennie znacznie redukuje ryzyko zawału serca, udaru mózgu i raka, czyli przedwczesnego zgonu – piszą naukowcy z Imperial College w Londynie. Z opracowanego przez nich studium wynika, że najlepsze efekty osiągniemy spożywając za każdym razem 80 gramów warzyw i owoców. Eksperci już od dawna zalecają spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie...
Czytaj dalej

Przyczyny nietrzymania moczu | Jak możemy się bronić? 1

Chroniczne niekontrolowane nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja występuje wtedy, kiedy mięśnie zwieracza nie zamykają odpowiednio dróg moczowych. Ten nieprzyjemny objaw może być spowodowany chorobą, chociaż najczęstszą przyczyną jest wiek pacjenta. Zdolność kontrolowania wypływania moczu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet zależy od pracy dwóch mięśni: zwieracza pęcherza i zwieracza cewki mo...
Czytaj dalej