Leczenie zapalenia dróg moczowych: pomogą zioła

Silny ból podbrzusza, częste parcie na mocz, mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu: oto najczęstsze objawy zapalenia dróg moczowych, które mogą być spowodowane dłuższym działaniem niskiej temperatury oraz bakterii. Do jego leczenia nie trzeba koniecznie brać lekarstw, objawy zapalenia dróg moczowych można skutecznie łagodzić wyciągami ziołowymi oraz herbatami ziołowymi.

Leczenie zapalenia dróg moczowych: pomogą zioła

Jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości dotykające kobiety to zapalenie dróg moczowych. Jej potoczna nazwa nie jest dokładna, ponieważ zapalenie dróg moczowych tak naprawdę jest zapaleniem dróg moczowych – może dotyczyć również pęcherza i nerek – który wiąże się z nieprzyjemnymi bólami podbrzusza. Z kolei jest prawdą, że objawy mogą powstać z powodu działania zimna oddziałowującego na miednicę czy kończyny. Zapalenie dróg moczowych jest powszechnie uważane za typową kobiecą dolegliwość, w mniejszym stopniu dotyczy również mężczyzn. Zapalenie dróg moczowych w dwudziestu procentach przypadków odnawia się, w dodatku liczba ponownego pojawienia się tej dolegliwości  jest nieograniczona: objawy mogą pojawić się nawet kilka razy w roku. Na szczęście nieprzyjemne dolegliwości można skutecznie złagodzić, w czym natura spieszy na pomoc z wieloma zdrowymi ziołami, wolnymi od skutków ubocznych.

Rozpoznajmy objawy zapalenia dróg moczowych w czasie

Zapalenia dróg moczowych oprócz dłuższego działania zimna mogą być wywołane przede wszystkim przez szkodliwe bakterie, dostające się do moczowodu i pęcherza. Jeżeli nie wyleczymy problemu, infekcja może się przenieść na nerki i spowodować poważne, nieodwracalne skutki. W odpowiednim czasie rozpoczęte leczenie znacznie skraca okres leczenia, ale do tego musimy znać objawy zapalenia dróg moczowych:

 • Ciągłe parcie na mocz, które nie wywołuje skutku, czyli nie zostaje oddane nic albo tylko kilka kropel moczu
 • Dysuria,  czyli bolesne oddawanie moczu z parzącym uczuciem
 • Gorączka i/lub dreszcze
 • Bóle podbrzusza i miednicy
 • Mętny mocz, lub zmiana koloru moczu (ciemnożółta lub zielonkawa)
 • Krew w moczu
 • Mocz o nieprzyjemnym zapachu

Naturalne sposoby na zapalenie dróg moczowych

W przypadku zapalenia dróg moczowych niekoniecznie należy sięgać po lekarstwa, ponieważ mamy wiele ziół do dyspozycji, do leczenia zapaleń dróg moczowych. Niektóre z nich mają właściwości odkażające, inne zaś mają działanie bakteriobójcze lub przeciwzapalne. Jako środki moczopędne pomagają pozbyć się bakterii zasiedlonych w pęcherzu i moczowodzie. Warto wypróbować nawet kilka rodzajów ziół, wywarów czy herbat ziołowych, aby upewnić się o ich dobroczynnych właściwościach.

 • Borówka brusznica lub żurawina błotna: owoc o działaniu antybakteryjnym, z łatwością zwalczająca bakterie Escherichia coli, które są najczęstszym powodem powstania zapalenia dróg moczowych. Ma wyjątkowe działanie bakteriostatyczne – zapobiegające rozwojowi bakterii. Dzięki jej stosowaniu, dzięki zawartości proanthocyanidins – substancji należącej do grupy kwasów garbnikowych, alkalizuje mocz i uniemożliwia zasiedlenie się bakterii, zapobiegając przylegania ich do moczowodu.
 • Grapefruit: szczególnie wyciąg z pestek posiada właściwości antybakteryjne o szerokim zakresie. Jego wyjątkowo wysoka zawartość witaminy C wzmaga odpowiednie działanie układu odpornościowego, dzięki czemu przyspiesza leczenie zapalenia dróg moczowych. Osiąga to głównie poprzez silne wsparcie flory bakteryjnej jelit, bez podrażnienia układu trawiennego.
 • Mącznica lekarska: Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i uspakajające, jako środek przeciwbólowy łagodzi objawy dysurii. Swoje działanie antybakteryjne zawdzięcza głównie zawartości glikozydów fenolowych, które wytwarzają hydrochinon i alkalizują mocz o kwaśnym odczynie, lubianym przez bakterie Proteus vulgaris oraz Klebsiellapneumoniae. Zawarte w niej kwasy galusowe chronią błonę śluzową moczowodu, łagodzą irytację i bóle związane z zapalenie dróg moczowychm.
 • Kukurydza: włosy kukurydzy mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wywar z nich lub spożywanie świeżych włosów kukurydzy ma działanie moczopędne, przez co przyczynia się do tego, żeby bakterie jak najszybciej zostały wydalone z organizmu.
 • Soda oczyszczona: infekcje i zapalenia mogą być „schwytane” w czasie, jeżeli po pojawieniu się pierwszych objawów wymieszamy łyżeczkę sody oczyszczonej ze szklanką wody i będziemy spożywać 2-3 razy dziennie.
 • Cebula i czosnek: mają świetne działanie antybakteryjne, zawartość witaminy C w cebuli jest wyjątkowo wysoka. Choć ich zapach nie jest najprzyjemniejszy i jeżeli nie idziemy na romantyczną randkę, spokojnie spożywajmy ich jak najwięcej. Świetnym sposobem jest jedzenie zupy czosnkowo-porowej, ale bez dodawania śmietanki, ponieważ produkty mleczne mogą przyczynić się do rozwoju mikroorganizmów powodujących zapalenia.

Bardzo ważne, aby wypijać 8 szklanek czystej wody dziennie, która co 4-5 godzin wydala się z naszego organizmu. Jeżeli spożywamy więcej wody, szybciej pozbędziemy się  bakterii rozwijających się w drogach moczowych, powodujących zapalenie dróg moczowych.

Co mówią naukowcy?

Naukowcy z Long Island University zbadali relacje pomiędzy odżywianiem się a nasileniem objawów zapalenia dróg moczowych. W badaniu opublikowanym przez czasopismo Journal of urology, 104 osoby cierpiące na syndrom bolesnego pęcherza potwierdziły, że po spożyciu kawy, herbaty, napojów, napojów alkoholowych, cytrusów i soków owocowych oraz sztucznych słodzików i ostrej papryki, objawy zapalenia dróg moczowych nasiliły się.

Czy wiesz?

Jedna trzecia kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi na zapalenia dróg moczowych.

Naturalne leczenie zapalenia ucha | Objawy zapalenia ucha 156

Leczenie zapalenia ucha środkowego nie koniecznie wymaga korzystania z leków. Istnieją również naturalne rozwiązania, które skutecznie i szybko łagodzą najczęściej spotykane objawy zapalenia ucha środkowego. Niezależnie od tego czy mowa jest o zapaleniu bakteryjnym lub wirusowym, zapalenie ucha w każdym przypadku jest bardzo nieprzyjemne i najczęściej choroba ta jest związana z dużym bólem. J...
Czytaj dalej

Leczenie grzybicy stóp | Zapobieganie grzybicy stóp 154

Łuszczenie się skóry na stopie, swędząca i zmieniająca kolor skóry stopa, pęknięty naskórek między palcami stóp są oznaką szczególnie nieprzyjemnej infekcji i oznaczają, że staliśmy się ofiarami grzybicy stóp. Nie należy się jednak przerażać: leczenie grzybicy stóp i zapobieganie grzybicy stóp wcale nie jest zadaniem niemożliwym. Podobnie do pleśni, gatunki grzybicy odpowiadające za powstanie...
Czytaj dalej

Jaskra: przyczyny, objawy i leczenie | Na co trzeba zwrócić uwagę? 153

Mimo, że jaskra jest nieuleczalna i nie ma sposobu, żeby jej zapobiec, jednak w porę rozpoczęte leczenie może zahamować postęp choroby. W tym celu należy znać objawy jaskry oraz przyczyny, które doprowadzają do choroby. Jaskra to nie zaćma, tylko choroba neurodegeneratywna, prowadząca do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Stoi za nią nadmierny wzrost ciś...
Czytaj dalej