Candida

Candida

Candida albicans to gatunek grzyba zaliczany do rzędu drożdżaków, który żyje w przewodzie pokarmowym człowieka, składając się na florę fizjologiczną jelita, odgrywa znaczną rolę w procesie trawiennym.

Drożdżaki Candida nie zawsze są groźne dla naszego zdrowia. Niebezpiecznymi stają się w momencie osłabienia organizmu np. na skutek choroby, zażywania antybiotyków oraz niezdrowego sposobu odżywiania.

Nadmierny wzrost Candidy może spowodować poważne problemy zdrowotne. Na dolegliwości wywołane grzybem Candida cierpi wiele ludzi. Jednym ze sposobów utrzymania optymalnego poziomu tych organizmów jest odpowiednia dieta. Normalny stan flory jelitowej najczęściej jest naruszony wówczas gdy: spożywamy nadmierną ilość słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, sztucznej, dużo konserwantów, stosunkowo mało warzyw i owoców. Największym wrogiem normalnej mikroflory jelitowej są antybiotyki, które zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również i te dobroczynne.

Wykrycie Candidy

Wykrycie i stwierdzenie Candida albicans jest dość trudne, ponieważ są to drobnoustroje mające doskonałą zdolność maskowania się. W celu ich wykrycia robi się wymaz z gardła oraz pochwy. Takie badanie jednak nie daje 100% pewności. Wykonuje się w tym celu badania diagnostyczne jak gastroskopia i kolonoskopia. Bardzo skuteczną metodą w celu wykrycia Candida jest skorzystanie z analizy mikroskopowej tzw.żywej kropli krwi.

Zasady, których należy przestrzegać

Candida albicans żywi się węglowodanami, tak więc przede wszystkim należy z diety wykluczyć wszystkie cukry ale również węglowodany złożone, czyli nawet miód. W pierwszych 2-3 tygodniach również owoce, ponieważ zawierają fruktozę.

Bezwzględnie należy unikać wszystkich tych produktów, które zawierają cukier rafinowany, słodyczy, czekolady, syropów, produktów zbożowych, laktozy(wszystkich produktów mlecznych) , warzyw strączkowych i wysokoskrobiowych, kwaśnych, oraz wszystkich produktów, które obciążają organizm i osłabiają układ odpornościowy.

Zaleca się również odstawić wszystkie produkty z dodatkiem drożdży zwłaszcza sery z pleśnią, piwo, wino. Należy również unikać pakarmów zawierających skrobię takich jak: białe pieczywo, biały ryż, makaron. Ważne jest, jedzenie rzeczy jak najbardziej naturalnych i jak najmniej przetworzonych.

Przestrzeganie tych zasad nie jest wcale takie trudne, wystarczy tylko kupować i spożywać produkty świeże np. z rynku i zamiast tradycyjnych przypraw używać ziół, które mają działanie przeciwgrzybicze jak np.rozmaryn, oregano, czosnek, kurkuma, kolendra, kminek.

Ważną zasadą w walce z tą dolegliwością jest ograniczenie spożywania mięsa zwłaszcza czerwonego, produktów wysoko przetwarzanych, żywności konserwowanej, kawy, alkoholu, papierosów.

Program oczyszczania jelit | Oczyszczanie jelit | Zdrowie 1

Nawet byśmy nie pomyśleli, na ile to jest prawdą, jeżeli chodzi o wewnętrzną czystość naszego organizmu. Dlatego też jest zalecane stosowanie programu oczyszczania jelit. Jeżeli rozejrzymy się w łazience przeciętnej rodziny, znajdziemy mnóstwo produktów kosmetycznych. Stosujemy różne preparaty do czyszczenia skóry, dłoni, nóg, włosów, twarzy i zębów. Ilość leków przechowywanych w domowej apte...
Czytaj dalej