10-dniowa kuracja detoksykująca | Skuteczna i delikatna

Detoksykacja jest procedurą, która uwalnia organizm od substancji szkodliwych na zdrowie, od szkodliwych złogów - szczególnie w układzie jelit - oraz od mikroorganizmów powodujących choroby (bakterie, grzyby). Istnieje kilka rodzajów kuracji detoksykujących, spośród nich 10 dniowe kuracje detoksykujące dają najlepsze rezultaty. Szczególnie skuteczne może być stosowanie Aloesu i syropu z agawy.

10-dniowa kuracja detoksykująca | Skuteczna i delikatna

 „Zjem coś na szybko” – tym często słyszanym zdaniem można by streścić główne trendy odżywiania czasów współczesnych, w których z konieczności, wyróżnioną rolę odgrywa żywność dostępna w wersji gotowej lub częściowo przygotowanej, pełna dodatków, przekąski i słodycze, które pozornie szybko łagodzą głód. Nic dziwnego, że u znacznej części ludzi gromadzi się duża ilość toksyn z powodu niewłaściwej diety, których można się pozbyć już tylko z zewnętrzną pomocą, ponieważ procesy samouzdrawiające organizmu nie są w stanie zrównoważyć te szkodliwe czynniki.

Kiedy jest potrzebna detoksykacja?

W związku z detoksykacją nie można wystarczająco podkreślać znaczenie profilaktyki: najlepiej byłoby wykonać rocznie co najmniej trzy-cztery razy dokładniejszą kurację detoksykującą o charakterze profilaktycznym, nawet przy zdrowej diecie. W przeciwieństwie do tego, zazwyczaj wtedy sięgamy po to rozwiązanie, kiedy objawy już się wyolbrzymiły. Bóle głowy, wzdęcia,  bóle stawów, zmęczenie, depresja  i moglibyśmy wyliczać dalsze objawy, które mogą wskazywać na to, że pilnie powinniśmy przeprowadzić detoksykację swojego organizmu. Jeżeli nie zadziałamy w czasie, zgromadzone toksyny, złogi, szkodliwe mikroorganizmy spowodują coraz poważniejsze objawy, między innymi mogą zaburzyć przemianę materii, na ich skutek może pojawić się dyspepsja (złe trawienie) oraz dysbioza (zaburzenie równowagiflory jelita).

Idealnym rozwiązaniem jest 10-dniowa kuracja detoksykująca

Intensywne programy detoksykujące, które można wykonać w kilka dni, są zbędnym obciążeniem dla organizmu, w dodatku wcale nie jest pewne, że przyniosą idealne efekty. Często nawet przysparzają kłopoty, ponieważ tak szybko „oczyszczają”, że organizm nie nadąża z uzupełnieniem pożytecznych substancji ubywających podczas detoksykacji. Właśnie dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są klasyczne kuracje dziesięciodniowe, ponieważ one wzmacniając i uzupełniając naturalne procesy detoksykujące, osiągają wyznaczone efekty, w ten sposób wynik będzie dokładniejszy i bardziej trwały.

Początek 10 dniowej kuracji detoksykującej zaplanujmy na weekend, kiedy możemy przeznaczyć więcej czasu na przygotowanie się w duchu na wyzwania czekające na nas. Wyzwań będzie wiele, ponieważ podczas kuracji detoksykującej zakazane jest palenie, spożywanie alkoholu, napojów gazowanych, kawy – również kawy bez kofeiny – oraz tradycyjnych herbat. Zmieńmy swoje zwyczaje odżywiania się, spożywajmy więcej świeżych – możliwie surowych – warzyw i owoców. Przyjmujmy jak najwięcej pożywienia mającego działanie przeciwutleniające, w tym okresie warto zażywać multiwitaminy i suplementy diety zawierające mikroelementy oraz witaminę C. Podczas kuracji detoksykującej szczególnie uważajmy na stan układu trawiennego, wspomagajmy je preparatami uspakajającymi jelita.

Detoksykacja Aloesem i syropem z agawy

Wyjątkowo skuteczna, ale delikatna jest 10-dniowa kuracja detoksykująca oparta na spożywaniu Napoju z aloesu http://www.agavit.info/ oraz syropu z agawy http://www.agavit.info/agave-szirup. Polega ona na tym, że przez dziesięć dni rano i wieczorem spożywamy wyłącznie Napój z aloesu słodzony syropem z agawy, a w ciągu dnia wypijamy co najmniej 3 litry wody (z cytryną). Ta metoda jest idealną kuracją detoksykującą, ponieważ Aloes oczyszcza z toksyn wątrobę, śledzionę, nerki, oczyszcza jelita, usuwa szkodliwe złogi, jednocześnie nie powoduje rozwolnienia. Ponieważ jest superżywnością  http://www.vitalitas-magazin.hu/belgyogyaszat/aloe-vera-hasznalata, zawiera niezbędne dla organizmu witaminy, aminokwasy, minerały i inne substancje odżywcze, sok z cytryny zaś jest świetnym przeciwutleniaczem, a agawa słodsza od cukru buraczanego dzięki swojemu niskiemu indeksowi glikemicznemu utrzymuje poziom cukru na odpowiedniej wartości. Istnieje łagodniejsza wersja 10 dniowej kuracji detoksykującej z Aloesem, która składa się z 2 dni przygotowania (kiedy stopniowo zmniejszamy spożywanie pokarmów stałych), potem przez 5 dni zalecana jest dieta płynna (na obiad można zjeść zupę z warzyw), w końcu mamy 3 dni, aby dzięki spożywaniu owoców i warzyw powrócić do diety zawierającej pokarmy stałe.

Co należy jeść i pić?

10-dniowa kuracja detoksykująca może być przeprowadzona bez diety płynnej, w tym przypadku nie oczekujmy idealnych wyników: będziemy mieli lepsze samopoczucie, nasz organizm będzie szybciej się regenerował, ale objawy znikające na skutek pełnej detoksykacji (np. bóle głowy, zmęczenie, zaparcia, wzdęcia) prawdopodobnie będą tylko lżejsze, jak również przywrócenie równowagi flory jelit też nie jest gwarantowana. Podczas 10 dniowej kuracji detoksykującej, która zezwala spożywanie posiłków, powinno się wypić co najmniej 2 litry (ok. 8 szklanek) wody, herbaty ziołowej, wywarów ziołowych – surowo bez cukru – oraz 200 ml świeżo wyciskanego soku z owoców lub warzyw (z jabłka, marchwi lub arbuza). Z powodu działania detoksykującego i przeciwutleniającego spożywajmy karczochy, brokuły, szpinak, marchew, pomidory, oprócz ziemniaków – które możemy spożywać tylko z umiarem – zalecane są prawie wszystkie warzywa. Jeżeli chodzi o owoce, to w naszej diecie powinny się znaleźć w jak największej ilości morele, kiwi, papaja, mango, winogrona i owoce czerwone – np. granat, maliny, jeżyny. Banany spożywajmy w mniejszych ilościach i unikajmy suszonych owoców. Podczas kuracji detoksykującej wykreślmy z naszej diety mleko, masło, oraz sery dojrzewające i tłuste, za to jedzmy dużo nasion – migdały, siemię lniane, pestki słonecznika, itp. Potrzebne jest spożywanie większej ilości białka, żeby zapobiec temu, aby nasz organizm pojawiające się z powodu diety braki białka uzupełniał z mięśni. Stosujmy wyłącznie oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, pilnujmy, żeby sól zawsze była obecna w naszych daniach. Jedzmy mniejsze ilości, kilka razy dziennie – w idealnym przypadku co 3 godziny – dokładnie gryząc kęsy. Niezbędnym uzupełnieniem 10 dniowej diety detoksykującej jest codzienny, regularny ruch: jeżeli nie jesteśmy w swojej najlepszej formie, wystarczy dziennie 20-30 minut spaceru. Ważne, żeby w pierwsze dni po zakończeniu kuracji spożywać lekkostrawne dania.

Warto wiedzieć

Detoksykacja nie jest zalecana w przypadku pewnych chorób, jak na przykład anemia, cukrzyca i schorzenia nerek. Nie rozpoczynajmy też detoksykacji w czasie ciąży ani karmienia.

Kuracja detoksykująca | Na co jest dobra detoksykacja? 152

Detoksykacja pomaga usunąć nagromadzone w organizmie substancje szkodliwe i toksyny, które wpływają niekorzystnie na zdrowie. W większości produktów żywnościowych znajdują się takie dodatki, konserwanty, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki, które nie są potrzebne dla ludzkiego organizmu, z tego powodu detoksykacja organizmu może być wybitnie ważnym zadaniem. Wspomniane substancje niepożądane...
Czytaj dalej

Kuracja detoksykująca | Dlaczego jest nam potrzebna detoksykacja? 151

Dzięki detoksykacji jesteśmy w stanie usunąć z organizmu nagromadzone szkodliwe substancje, odpad i toksyny, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Większość produktów spożywczych zawiera takie składniki jak: środki konserwujące, aromaty, sztuczne barwniki, które są niepotrzebne dla ludzkiego organizmu, dlatego detoksykacja ma dla nas ogromne znaczenie. Obecność szkodliwych substancji n...
Czytaj dalej

Kuracja oczyszczająca organizm dla dobrego trawienia 108

Zadaniem wątroby jest filtrowanie i gromadzenie toksyn i jednoczesne usuwanie ich z organizmu. Od czasu do czasu nawet filtr należy oczyścić…           O wielu preparatach mówi się, że mają działanie oczyszczające organizm. Z całą pewnością na rynku dostępnych jest wystarczająco dużo preparatów, mogących pomóc nam w oczyszczaniu organizmu. Jednak aby kura...
Czytaj dalej