Niebezpieczeństwa ukąszeń komarów: porady przeciw komarom

Ukąszenie komara powoduje nie tylko nieprzyjemne swędzenie, ale może też wywołać reakcje alergiczne. Jedyny sposób profilaktyki jest trzymanie owadów z dala, w przypadku ukąszeń najważniejsze, aby nie rozdrapywać swędzące powierzchnie skóry. W ten sposób bowiem możemy dać zarazkom kolejną szansę, żeby dostali się do naszego organizmu, w dodatku nasze rany mogą zostać zainfekowane, może też powstać w niej ropa.

Niebezpieczeństwa ukąszeń komarów: porady przeciw komarom

Obok zielonej natury, przyjemnej pogody i ciepłych promieni słońca, komary są „obowiązkowym składnikiem” lata. Ich obecność objawia się poprzez charakterystyczne bzyczenie i coraz częstsze swędzące ukąszenia – wyłącznie samice są krwiopijce, samce komarów odżywiają się płynami roślinami – ostrzega się ogólnie. Chociaż w większości przypadków ukąszenia komarów goją się bez śladu, może się zdarzyć, że owad wprowadza do organizmu ludzkiego zarazki powodujące poważne choroby, może też wywołać reakcje alergiczne u osób wrażliwych.Klimatyzacja chroni przed ukąszeniami komarów

 • Komary nie lubią zimna, stosowanie klimatyzacji jest skuteczną bronią do odpędzenia owadów.
 • Komarom przeszkadza też większy ruch powietrza, dlatego przy włączonym wiatraku możemy czuć się w większym bezpieczeństwie.
 • W razie potrzeby zamontujmy na naszych oknach moskitierę.
 • W krajach tropikalnych stosujmy baldachimy zaopatrzone w moskitierę.
 • Używajmy świeczki lub środków owadobójczych z zawartością złocienia dalmatyńskiego lub cytroneli.
 • Jeżeli o zmierzchu czy świcie przebywamy na wolnym powietrzu, wybierzmy odzież zamkniętą o długich rękawach i nogawkach, możliwie o jasnym kolorze, ponieważ komary szukają ciemne kolory, wchłaniające ciepło.
 • Posmarujmy lub popsikajmy repelentem części ciała, które pozostają odkryte. Nie zapomnijmy, że pot z łatwością może spłukać substancje ochronne, dlatego powtarzajmy tę czynność kilka razy.
 • Nie zapomnijmy, że komary są aktywne głównie w ciemnych, wilgotnych i ciepłych środowiskach.
 • Usuńmy zgniłą wodę w ogródku czy na balkonie, zawsze należy wylać wodę z naczyń spod doniczek, ponieważ służą one jako środowisko dla larw komarów.
 • Przykryjmy moskitierą rośliny, które wymagają częstego podlewania.
 • Raz w tygodniu polewajmy repelentem zewnętrzne spływy.
 • Unikajmy glinianych podkładek pod doniczki, woda gliniana przyciąga komary.
 • Pod gołym niebem, czy na tarasie skuteczne są pułapki dla owadów wykorzystujących światło UV.
 • Postawmy na parapecie czy na tarasie rośliny odstraszające komary: Plektrantusa koleusowatego, trawę cytrynową, lawendę, bazylię czy rozmaryn.

W miejscu ukąszeń komara pojawiają się mocno swędzące bąble, w niektórych przypadkach – szczególnie u osób uczulonych na ukąszenie – jako reakcja alergiczna, na skórze mogą pojawić się siniaki, czy bąble pełne płynu. Jeżeli miejsce ukąszenie zropieje, czy pojawią się objawy wskazujące na alergię, czyli ciężki oddech, mdłości, gorączka, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Co należy zrobić w przypadku ukąszenia?

Najważniejsze, żeby nie rozdrapywać miejsc ukąszenia, ponieważ przez to może wzrosnąć ryzyko zakażenia. Miejsce ukąszenia należy obmyć ciepłą wodą z mydłem, jeżeli mamy możliwość, zdezynfekujmy. Potem posmarujmy to miejsce jakimś środkiem łagodzącym swędzenie. Skuteczne są produkty zawierające amoniak, hydrokortyzon oraz antyhistaminę, które w krótkim czasie złagodzą nieprzyjemne objawy. Jeżeli ktoś wie, że ma uczulenie na ukąszenia, powinien zażyć tabletki zawierające antyhistaminę oraz wapń. Mocne swędzenie można złagodzić też lodem.

Czy wiesz?

Zaobserwowano, że komar prawdopodobniej ukąsi osoby o zerowej grupie krwi, mężczyzn, dzieci oraz osoby z nadwagą.

Tymianek pospolity 1

Tymianek pospolity- Thymus vulgaris, znany również jako macierzanka jest ziołem wieloletnim roślina znanym ludziom od tysięcy lat. Tymianek pospolity, którego inne nazwy to macierzanka tymianek, czy tymianek właściwy, jest ziołem znanym ludzkości od tysięcy lat. Już przed wiekami wykorzystywali oczyszczające właściwości tymianku. Tymianek to silnie rozgałęziony półkrzew z rodziny wargowych(Labi...
Czytaj dalej