Jak się opalać | Ważna jest ochrona UV

Opalanie jest naturalnym procesem, poprzez który nasza skóra chroni się przed mocnymi promieniami słońca. W ten sposób tworzy się melanina (barwnik), która w pewnym stopniu jest w stanie filtrować niebezpieczne promienie UV. Niestety melanina nie jest wszechmocna, dlatego skóra narażona na nadmierne opalanie wcześniej czy później na pewno zostanie zniszczona. Poważne objawy oraz zmiany nowotworowe zwykle pojawiają się po latach, ponieważ skóra nie zapomina: za oparzenia słoneczne z dzieciństwa musimy zapłacić jako  dorośli.

Jak się opalać | Ważna jest ochrona UV

Neutralizacja szkodliwych ultrafioletowych promieni jest naturalnym procesem, który u każdego z nas jest inny, następuje on w genetycznie zaprogramowany sposób. Dlatego może się zdarzyć, że wśród ludzi z bardzo jasną skórą, są tacy, którzy nie spalają się na słońcu, ale już po kilku godzinach opalania osiągają kolor brązu mahoniowego. Mimo tego dzięki kilku drobnym sztuczkom możemy przyczynić się do utrwalenia naszej opalenizny, kiedy chronimy naszą skórę przed szkodliwym opalaniem. Istotne jest, aby przynajmniej na 2-3 tygodnie przed opalaniem zmienić dietę. Jedzmy jak najwięcej produktów zawierających w dużej ilości beta-karoten, likopen, witaminę E i C (marchew, szpinak, melon, pomidor, papryka, arbuz, owoce dzikiej róży, nasiona oleiste, jajko, mleko), ponieważ wspomagają one wytwarzanie melaniny (barwnika). Ale nie bądźmy niecierpliwi: melanina - cząstki pigmentu - potrzebują cztery dni, aby pod wpływem słońca dotrzeć do naskórka. Nieprzypadkowo ciemniejsza skóra, o której sądzimy, że jest „mocniejsza”, także jest skłonna do spalenia na słońcu, jeśli nagle, przez dłuższy okres jest narażona na promieniowanie ultrafioletowe. Wszystkim zalecane jest stopniowe opalanie, ponieważ tylko tak może powstać naturalna ochrona skóry.

Promieniowanie UV jest wrogiem skóry

Kiedy opalamy się, do naszej skóry bezpośrednio docierają szkodliwe promienie UV-A i UV-B, które przeważnie wnikają w nabłonek na głębokość dwóch milimetrów.W trakcie opalania  najłagodniejszą oznaką nieodpowiedniej ochrony skóry jest rumieniec, poważniejszymi objawami są oparzenia i złuszczanie się naskórka. Promienie UV-B odpowiadają za powstanie rumienia, podczas gdy promienie UV-A za wczesne starzenie się skóry, zmarszczki i pozostające na skórze plamy. Mogą powstać różne wyrostki, wśród nich najbardziej niebezpiecznym jest coraz częściej występujący rak skóry, czerniak.

Krem do opalania, olejek do opalania, mleczko do opalania

W ostatnich latach kosmetyki ochronne do opalania coraz bardziej dopasowują się do rodzaju wypoczynku i opalenizny. Opracowywane są oddzielne produkty do odpoczynku nad jeziorem, w tropiku lub na wyprawy na gleczer. Oznaczenie SPF (Sun Protector Factor) na produkcie dotyczy ochrony przed promieniowaniem UV-B, wskazuje na to, ile czasu możemy spędzić na słońcu jeśli korzystamy z preparatu chroniącego przed słońcem. Czyli, jeśli bez produktu chroniącego przed słońcem spieczemy się na słońcu w ciągu 10 minut, to dzięki kremowi z filtrem 15 ten czas wynosi 150 minut. Natomiast siła ochrony przed promieniowaniem UV-A nie jest przedstawiona w sposób liczbowy. Przeważnie spotykamy się z napisem „UV-A” w czerwonym kółeczku, który oznacza ochronę stanowiącą jedną trzecią ochrony przypisanej do promieniowania UV-B. Bardzo ważne jest, aby w czasie opalania co 2-3 godziny ponownie posmarować ciało i w miarę możliwości wybierajmy zawsze preparaty wodoodporne, bowiem w czasie dłuższej wycieczki lub pracy tradycyjne środki mogą rozpuścić się nawet pod wpływem potu. Nie zapominajmy również o tym, że w czasie opalania okolice oczu i ust wymagają indywidualnej ochrony, te obszary należy smarować specjalnymi preparatami.

Pomaga indeks UV

Z indeksu UV możemy dowiedzieć się ile czasu możemy spędzić na słońcu w najbardziej niebezpiecznym czasie, tj od godziny 11 do godziny 15. W przypadku indeksu UV poniżej 3 nie ma potrzeby na działania zapobiegawcze, natomiast osoby z bardzo wrażliwą skórą i niemowlęta nie powinny przebywać na słońcu dłużej niż przez godzinę. Jeśli wartość znajduje się w przedziale 3 i 5 uzasadnione jest korzystanie z okularów słonecznych i kapelusza i można opalać się przez 35-40 minut. Przy mocnym promieniowaniu – to oznacza indeks UV od 5 do 7 – już konieczne jest korzystanie z jakiegoś produktu ochronnego, natomiast opalać można się najwyżej przez 30 minut. W przypadku indeksu UV mocniejszego, ale nie przekraczającego 8 w południe należy schować się w cieniu, a czas opalania trzeba określić na 15-20 minut. W czasie ekstremalnego promieniowania o wartości powyżej 8 w zależności od możliwości najlepiej wcale nie przebywać na słońcu w ciągu dnia między godziną 11 a 15, nawet korzystając z kremu do opalania z mocnym filtrem nie należy pozostawać na słońcu dłużej niż przez 15 minut. Jeśli mowa jest o dzieciach, podane okresy czasu należy podzielić na pół!

Czy wiesz, że?

Jeśli chcemy zachować przez długi czas naszą opaleniznę po opalaniu – po kąpieli – należy posmarować się kremem nawilżającym, który wspomaga równomierne rozłożenie melaniny i zapobiega przed ściąganiem, złuszczaniem się świeżo opalonej skóry.

Niedobór witaminy D: czy opalanie naprawdę nie wystarcza? 100

Wraz z obniżeniem poziomu witaminy D w naszym organiźmie, stajemy się mniej odporni na choroby. Musimy być na to uwrażliwieni szczególnie wiosną, pamiętając, że niedobór możemy szybko zlikwidować kąpielami słonecznymi i racjonalnym odżywianiem. U większości ludzi, żyjących w klimacie umiarkowanym, zimą poziom witaminy D drastycznie spada, z uwagi na brak słońca i nieodpowiednią dietę. Pomiary...
Czytaj dalej

Letnia dieta: fit i zdrowie 1

W upały nie tylko nasza skóra wymaga lżejszej odzieży, ale nasze narządy wewnętrzne również cierpią z powodu wysokiej temperatury. Właśnie dlatego w okresie letnim warto zmienić swoje zwyczaje żywieniowe, weźmy pod uwagę, że z powodu intensywnego pocenia nasz organizm potrzebuje więcej wody, witamin i substancji mineralnych. W letnie miesiące upał – szczególnie jeśli łączy się z dużą wilgotno...
Czytaj dalej

Rzucanie palenia | Dziesięć skutecznych rad 115

Wbrew niekończącym się kampaniom antynikotynowym, liczba palących wcale nie maleje w pożądanym tempie. Chociaż rzucenie palenia naprawdę nie jest proste, ale bynajmniej nie jest niemożliwe: kto zastosuje się do najważniejszych zasad i ma poważny zamiar, prawie na pewno potrafi odłożyć papierosy. Wbrew powszechnym mniemaniom, rzucanie papierosów to w pierwszym rzędzie kwestia determinacji. Rów...
Czytaj dalej