Działanie kiwi | Dlaczego celowe jest jego spożywanie?

Spożywając jedno kiwi zapewniamy naszemu organizmowi dzienne zapotrzebowanie witaminy C! Ale nie tylko dlatego warto, aby kiwi było częścią składową naszej diety: bowiem ten soczysty, słodki owoc posiada liczne właściwości dobroczynne, tak więc może być pomocny przy leczeniu i zapobieganiu przed różnorodnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Działanie kiwi | Dlaczego celowe jest jego spożywanie?

Kiwi niezależnie od tego, że Europa „oficjalnie” poznała je tylko w 1970 roku, dzisiaj jest już prawie naturalnym, że przez cały rok możemy je znaleźć na półkach w sklepach. Ponadto, kiwi jest nie tylko smaczne, ale dzięki nadzwyczaj bogatym składnikom, przy regularnym jego spożywaniu możemy zapobiec przed licznymi chorobami i ich leczeniem. Pierwotnie pochodzi z Chin, na dziko rośnie na lianach o wysokości nawet do dziesięciu metrów. Niezależnie od tego, swoją nazwę otrzymało od narodowego ptaka Nowej Zelandii, od kiwi, ponieważ tam zaczęto je najpierw uprawiać. Istnieje ponad czterysta gatunków owoców kiwi, najbardziej lubianą i uprawianą jest odmiana Hayward, która stanowi 95 procent wszystkich upraw. Jest nadzwyczaj odporne, bardzo rzadko atakują je różnorodne pasożyty, dlatego – w odróżnieniu od innych owoców – prawie nigdy nie jest poddawane działaniu chemikaliów. W Europie najważniejszym producentem kiwi są Włochy.

Dobroczynne substancje czynne

83 procent kiwi to woda, 1 procent białko, mniej więcej 0,5 procenta tłuszcz roślinny (nasycony oraz kwasy tłuszczowe jednokrotnie lub wielokrotnie nasycone), 9 procent cukier, 3 procenty błonnik. Zawartość substancji mineralnych jest znaczna i zmienna, w dużej ilości zawiera potas, sód, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan i selen, jak również jest bogate w aminokwasy. W dużej koncentracji zawiera witaminę A, B1, B2, B3, B5, B6, E, J i K, jest szczególnie bogate w witaminę C: spożycie jednego kiwi zapewnia dzienne zapotrzebowanie organizmu na  witaminę C.

Antyutleniacz kiwi

Między innymi dzięki zawartości witaminy C kiwi jest wspaniałym antyutleniaczem i wzmacnia układ odpornościowy. Przy jego pomocy można zapobiec przed sezonowymi chorobami – katarem, przeziębieniem, grypą - oraz można także przyspieszyć leczenie innych chorób zakaźnych – zapalenia dziąseł, chorób dróg moczowych, itp. Spożywanie kiwi pozytywnie wpływa na astmę i złagodzenie objawów innych problemów układu oddechowego, jego antyutleniacze przyczyniają się do zobojętniania wolnych rodników odpowiedzialnych za wczesne starzenie się komórek, za stany zapalne, choroby serca i zmiany nowotworowe.  

Chroni serce

Oprócz antyutleniaczy inne właściwości również przyczyniają się do kardioprotekcyjnego działania kiwi. Substancje czynne owocu – głównie kwas askorbinowy – reguluje poziom cholesterolu LDL we krwi, w taki sposób, że przekształca go w sole żółciowe, dlatego też szkodliwy cholesterol łatwo usuwany jest z organizmu, a w międzyczasie poziom HDL (dobrego) cholesterolu podnosi się.  

Te składniki poprawiają krążenie krwi, dzięki temu zmniejszając możliwość powstania chorób serca i układu krążenia. Kiwi doskonale rozcieńcza krew, może spełnić dobrą usługę dla tych osób, które w celu zapobiegnięcia przed zakrzepicą zmuszone są zażywać leki – oczywiście w związku ze spożywaniem kiwi należy w każdym przypadku porozumieć się z lekarzem prowadzącym. Również działanie kardioprotekcyjne wzmacnia duża zawartość potasu: wynikiem jest to, że kiwi reguluje ciśnienie krwi, wspomaga zlikwidowanie wysokiego ciśnienia. Ponadto potas może być dla nas pożyteczny przy ogólnym zmęczeniu, zaburzeniach snu lub w przypadku depresji. Zawartość żelaza i magnezu łagodzi objawy stresu związane z przyspieszonym trybem życia, dzięki żelazu kiwi pomaga również przy leczeniu chronicznej anemii.

Kiwi w czasie ciąży

Spożywanie kiwi w czasie ciąży jest szczególnie zalecane, ponieważ przy jego pomocy można zapobiec lub zmniejszyć liczne problemy związane z ciążą, takie jak np. powstanie  pajączków, żylaków i hemoroidów.

Przeciw próchnicy i chorobom oczu

Dzięki zawartości witaminy K spożywanie kiwi zapewnia zdrowe zęby, zmniejsza ryzyko próchnicy – natomiast, tak jak po spożyciu każdego owocu, należy dokładnie umyć zęby, ponieważ na dłuższą metę może uszkodzić szkliwo zębów – oraz wspomaga odpowiedni rozwój i zdrowie kości. Substancje czynne kiwi spowalniają również procesy osteoporozy związane z menopauzą. Wg studium opublikowanego w czasopiśmie fachowym Archives of Opthamology kiwi może zapobiec lub zmniejszyć zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem starczym – powstanie i objawy zwapnienia dna oka oraz chroni przed pojawieniem się zaćmy.  

Detoksykacja z kiwi

Błonnik kiwi wspaniale pomaga w oczyszczaniu jelit, usuwa toksyny i inne substancje szkodliwe nagromadzone w jelicie grubym, dzięki czemu przyczynia do przywrócenia równowagi flory jelitowej oraz poprawy trawienia. Dzięki temu kiwi może współpracować w leczeniu i zapobieganiu wzdęciom oraz może wspomagać regularne i dokładne wypróżnianie. Dzięki dużej zawartości płynu może być pomocne oprócz układu pokarmowego również przy detoksykacji nerek. Ponieważ posiada właściwości moczopędne, kiwi jest wspaniałym surowcem diety odchudzającej.  

Chroni skórę

Kiwi zwiększa produkcję kolagenu, dzięki czemu przy jego spożywaniu – lub zastosowaniu zewnętrznym – można zmniejszyć zmarszczki, skóra staje się bardziej prężna i elastyczna.  Co więcej poprawia również zdolność samoobrony skóry, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi.  

Czy wiesz, że?

Chociaż kiwi jest nadzwyczaj zdrowym owocem, rzadko może powodować alergię. Jest za to odpowiedzialna cysteina, którą można spotkać również w innych owocach tropikalnych – np. w ananasie, mango, papai.

Recepty

Przypisy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19919518

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15370099

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21212530

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21147704

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11588897

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23746068

http://eol.org/pages/392751/hierarchy_entries/57222604/overview

 

Przepisy z kiwi | Przystawki – Dania główne – Desery 171

Kiwi jest prawdziwą bombą zdrowia, jest bogate w witaminy, substancje mineralne i błonnik, dzięki czemu posiada również liczne właściwości lecznicze. Możemy spożywać je na surowo, w sałatce, jako dodatek lub nawet jako przyprawę do głównego posiłku: przy pomocy przepisów z kiwi nasza dieta może stać się bardziej różnorodna.   Jeśli regularnie jemy kiwi, już robimy wiele w celu zachowania...
Czytaj dalej

10-dniowa kuracja detoksykująca: oczyszcza i energetyzuje 1

Detoksykacja jest procedurą, która uwalnia organizm od substancji szkodliwych na zdrowie, od szkodliwych złogów - szczególnie w układzie jelit - oraz od mikroorganizmów powodujących choroby (bakterie, grzyby). Istnieje kilka rodzajów kuracji detoksykujących, spośród nich 10 dniowe kuracje detoksykujące dają najlepsze rezultaty. Szczególnie skuteczne może być stosowanie Aloesu i syropu z agawy. ...
Czytaj dalej

Naturalne leczenie zapalenia ucha | Objawy zapalenia ucha 1

Leczenie zapalenia ucha środkowego nie koniecznie wymaga korzystania z leków. Istnieją również naturalne rozwiązania, które skutecznie i szybko łagodzą najczęściej spotykane objawy zapalenia ucha środkowego. Niezależnie od tego czy mowa jest o zapaleniu bakteryjnym lub wirusowym, zapalenie ucha w każdym przypadku jest bardzo nieprzyjemne i najczęściej choroba ta jest związana z dużym bólem. J...
Czytaj dalej